Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu ya da SEO Hizmetleri

Basit ve yalın bir şekilde ifade etmek gerekirse Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Servisleri günümüzde Google, Bing, Yahoo ve diğer arama motorlarında web sitenizi daha da ön sıralara taşıyarak müşteri potansiyelinizi daha da arttırmanıza katkıda bulunuyor. Özellikle son zamanlarda müşterilerin birçoğu satın almak istedikleri eşyaları veya yapmak istedikleri şeyleri görmek için Google'ın birinci sayfasından ileriye gitmiyor. Hatta 1-3 sayfaların tıklanma sayısının yüksekliği baz alındığında arama motorlarındaki en düşük sonuçlara çok az tıklanıyor.

 

SEO'nun işlevi sadece arama motorları için bir internet sitesi oluşturmak değildir. Aynı zamanda insanlar için bir web sitesi oluşturmak demektir ve bu da arama motoru optimizasyonunun istediği şeydir. Müşterilerinizin ihtiyacı olduğu şeylerin web sitenizden erişmesi sizin daha kolay sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Neden SEO gereklidir?
SEO her şey demektir ve buna gerçekten inanmanız gerekiyor. Çünkü bu aynı yer çekimi gibidir. Var olduğunu gücünden biliyoruz. SEO'da ise çok geç olana kadar beklerseniz oyun sona erer ve bununla birlikte geri dönüş fırsatınız olmaz. Biz de sizinle aynı alanda yer alan şirketlere yardımcı olacağız. Bu OTT SEO ya da başka bir şirket olabilir bu yüzden zirveye sizden önce rakipleriniz erişebilir ve onları yenmek de oldukça güç bir hale gelebilir.

Bu yüzden biraz daha teknik olalım.

Google gibi arama motorlarının yaptığı iki şey bulunmaktadır.

 • Buldukları web sayfalarının veritabanını telif etmek için web'de gezinirler.

 • Arama motorunda alakalı bir şekilde sıralanan bir web sayfası listesi oluştururlar. • Bir arama motorunda araştırma yaptığınızda, tüm web sayfalarındaki veri tabanları alaka ve popülerlik sırasına göre taranılır. Sonuç çok alakalı olduğunda ise daha sıralamada daha da yüksek bir konuma gelir ve daha çok kişi bu sayfaya tıklayarak web sitesinde oluşan trafik daha da artar.

  Google ve birçok arama motoru, yüzlerce değişkeni ölçen (arama sinyalleri) matematiksel formülleri (algoritmaları) kullanmaktadır. Bunun yapılmasındaki amaç ise web sitenizde yer alan içeriğin aratılan konuya ne kadar yanıt verdiğidir. Ardından web sayfanızı ve web siteleri popülerliğe göre bir sıralarlar.

  Web trafiğinin büyük bir bölümü Google, Bing ve Yahoo arama motorları tarafından oluşmaktadır. Büyük arama motorlarından gelen trafik daha çok müşteri ve kazanç sağlamaktadır. Bundan dolayı da SEO için bir yatırımda bulunmak diğer pazarlama şekillerine göre daha büyük bir kazanç getirebilir.
  Arama Motorlarında Yükselmek İstermisiniz?
  Geç Olmadan Hak Ettiğiniz Yeri Almak İstermisiniz?

  Partner Olmaya
  Hazırmısınız ?

  Son birkaç yıldır Türkiye genelindeki işletme sahiplerine, girişimcilere ve profesyonellere ilham verdik ve onları motive ettik ve hem marka bilinirliğini artıran hem de üretkenliği grafiklerden çıkaran uygulamalar tasarladık, yeni müşterileri yalnızca birbirimiz için iyi olup olmayacağımızı belirlememize yardımcı olan kapsamlı bir tarama işleminden sonra kabul ediyoruz.


  SEO'ya ihtiyacınız Oldugunu Gösteren 6 Neden

  • SEO sayesinde alanınızda değerli bir konuma gelebilirsiniz

   Kısa bir süre önce yapılan bir araştırmaya göre web sitenize organik bir arama yolu ile ulaşan potansiyel müşterilerde ortalama olarak %14,6 oranında bir satış gerçekleştirildiği gözlemlenmiştir. Bunu telefon ya da e-posta yolu ile yapılan pazarlama yolu ile oluşan %1.7'lik bir oranla karşılaştırın.

   Bilmeniz gereken şey SEO %900 oranında pazarlama alanından daha etkili bir yöntemdir.

   Bu oldukça mantıklıdır. Çünkü potansiyel bir müşteri kendi problemlerine arama motorları üzerinden bir çözüm bulmak istediğinde sizin sunduğunuz teklife açık olur ve satın alması da daha muhtemel olur. Size telefon aracılığı ile ulaşan ve ilginizi çekmeyen pazarlamaları düşünün ve bununla birlikte SEO aracılığı ile direkt hedef kitleyi çeken bir pazarlama yöntemini düşünün. SEO açık ara kazanır!

  • Seo Trafiği Ücretli Reklamlardan Daha Üstün

   Yakın bir süre önce yapılan bir araştırmada Google AdWords gibi belli bir ücret karşılığı reklam verdiğinizde internet sitenizin trafik oranı sadece %10-15 olmaktadır. Ancak organik olarak bir trafik söz konusu olduğunda bu oran %60-70 aralığına kadar değişebiliyor.

   Bu sizin şirketiniz için ne demektir: SEO'yu önemsemediğiniz takdirde %75 oranındaki bir ziyaretçi fırsatını, masaya kendi paranızı koyarak elinizin tersi ile geri çeviriyorsunuz. Eğer SEO'nun önemini fark ederseniz sizinle aynı sektörde yer alan rakiplerinizi eleyeceksinizdir.

   SEO'da da hatalar yer alabilir ve paranızı sokağa atmış gibi olabilirsiniz. Bu yüzden şunu belirtmek isteriz ki, SEO ihtiyacınız olan tek şey değildir aynı zamanda en etkili ve modern tekniklere sahip olan SEO sizin ihtiyacınız olandır..

  • Arama Motorları Trafiği %64 Arttırır

   310 milyonu aşkın web siteleri inceleyen bir araştırma şunu gösterdi ki Google gibi birçok arama motorları trafiğin oluşmasını %64 olarak etkilemektedir.

   Her ne kadar Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformları arama motorlarındaki trafiği etkilese de organik olarak web sitesini ziyaret eden kişilerin getirisi oldukça yüksektir.

  • Fırsatlarınız Genişler

   Gelişen teknoloji ile birlikte Google'da yapılan %50'den fazla aramaların artık akıllı telefonlar ve diğer teknolojik cihazlar tarafından yapıldığı açıklanmıştır. Ve bu oran her geçen gün artmaktadır.

   Bu da sizin işletmeniz için oldukça iyi bir haberdir.

  • Halo Etkisi

   İnternet sitenizin Google ya da Bing gibi büyük arama motorlarında oldukça üst sıralarda yer alması web sitenizin internet ve gazete reklamlarında yer alması gibidir. Hiçbir ücret ödemeden ziyaretçi açısından büyük bir fayda gördüğünüzü göstermektedir. Halkla ilişkilerde buna "kazanılmış medya" denmektedir ve Google'da ücret ödeyerek üst sıralarda yer alan "ödenmiş medya" reklamlarından çok daha etkilidir.

  • SEO İşletmenizdeki Satışı Arttırır

   Şu bir gerçek ki neredeyse tüm tüketiciler bir ürün satın almadan önce internet üzerinde bir araştırma yapmaktadır. Bunun doğruluğunu biliyorsunuz çünkü itiraf edin siz de yapıyorsunuz.

   SEO sayesinde tüketicilerin sizin internet sitenizin bulmasını olanak sağlayarak işletmeniz büyüyebilir. Satın alma sürecinde ise şu süreçler bulunmaktadır:

   -Bilgi: Bu genellikle "araba ses sistemleri" ve "en iyi hediyeler" gibi geniş aranan terimler ile ortaya çıkar.

   -Değerlendirme: Burada ise "Yamaha araba ses sistemleri fiyatları" ya da "20 doların altındaki tükenmez kalemler" gibi arama terimleri daha da daralmaktadır.

   -İşlem: Burada ise "Yamaha X-300 satın al" ya da "Parker kalemleri Fargo" gibi bir satın alma işlemi yapılacak arama terimleri yer almaktadır.

   Görüldüğü gibi tüketicilerin %81'i bir ürün satın almadan önce bunu internet üzerinden araştırıyor ve kıyaslama yapıyor.

   Uzun lafın kısası: Ürün araştıran binlerce potansiyel müşteriye ulaşmadan önce rakiplerinizi iyi tanımanız ve bu sürecin bir parçası olmanız gerekiyor. Düzgün bir SEO ile de oyuna çok kısa bir süre içerisinde dahil olabileceksiniz.

  4 SEO Hatasından Uzak Durun
  1) Mobil İçin Uyumlu Olması
  Arama motoru optimizasyonu içerik ve anahtar kelimelerden çok daha fazlasını içermektedir. Kullanıcıların internet sitenize girdiğinde edindiği tecrübeler de bunun içerisine dahil olmaktadır. Ve %50'den fazla kişinin akıllı telefon ya da tablet üzerinden sitenize geleceğinden dolayı sitenizin mobil için daha uygun olması gerekmektedir.

  Google’ın Mobilegeddon algoritması 2015 senesinde güncellendi ve artık bunu yapmayan web siteleri artık cezalandırılıyor. Bu aynı zamanda internet sitenizin SEO için ne kadar uygun olduğunu da ortaya çıkarmaktadır. Müşterilerinizin sitenizde yer alan içerikleri okuyamadığını düşündüğünüzde sayfadan çıktıklarını tahmin edebilirsiniz ki bu da sizin siteniz için olumsuz bir durumdur.

  2) Bozuk Bağlantılar
  Bu oldukça sinir bozucu bir durum. İtiraf edin siz de web sayfası okurken linkin bozuk olmasından dolayı hata sayfası ile karşılaşmanızdan nefret ediyorsunuz. Bu durumdan nefret eden tek siz de değilsiniz!

  Google da bozuk linklerin kullanıcı üzerinde kötü bir deneyim bıraktığından dolayı sitenizin derecesini düşürmektedir. Bu aynı zamanda oluşturduğunuz içeriklerinize ve SEO'nuza da zarar vermektedir.

  Kendi ayağınıza sıkmayın ve web sitenizi düzenli olarak bozuk linklerden arındırmaya özen gösterin.

  3) Eksik Linkler
  Sadece bozuk linkler değil aynı zamanda Google'da eksik linklerin yer alması da sıralamaya büyük bir etki etmektedir.

  Linklerinizin uygun olması için zaman ayırın aynı zamanda itibarlı web siteleri ile birbirinize link gönderebilirsiniz. Bu arama motorundaki sıralamanızı etkilediği gibi trafiğinizi de arttırmaktadır.

  4) Analitikleri önemsememek
  Oldukça anlaşılır bir şey olmasına rağmen birçok insan bunu görmezden gelmeye devam ediyor. SEO'nuzun etkili olup olmadığını sadece analizlerle fark edebilirsiniz. Trafik akışını görmezden gelmeniz web siteniz açısından oldukça önemlidir. Google ise Analytics ve Webmaster Tools olmak üzere iki farklı kaynak sunmaktadır. Bu uygulamalar ile web sitenizin performansını analiz edebilirsiniz. Bu optimizasyon ile birlikte neyi yapmanız gerektiğini daha rahat şekilde öğrenebilirsiniz.

  SEO Hizmetleri

  %96 Müşteri Memnuniyet Oranı

  SEO Hizmetleri Sayfası

  Dijital pazarlama ve gelişme ile birlikte SEO birçok farklı çalışma alanının kavşak noktasında yer almaktadır.

   

  Bilgisayar, iletişim sistemleri, veritabanları, programlamalar ve analitiklerin ardından pazarlama ve reklam verme gibi iki ayrı alanlarla karşılaşıyorsunuz. Ardından girişimcilik ve ekonomik alanlar, yatırım getiriniz, tehditler, fırsat değerlendirmeleriniz ve varlık tahsisleri ile bu liste uzayıp gidiyor.

   

  Bunların tümü büyük ölçüde önem taşımaktadır ve tümü bir SEO şirketinin yaptıkları içerisinde yer almaktadır. Bu yüzden birçok insanın bizim yaptığımız işi anlamaması ise hiç de şaşırtıcı gelmiyor.

   

  Başarılı SEO'lar müşterilerine yararlı olacak şekilde stratejiler uygulamalı ve bu alanda akıcı olmalıdır.

  • Önemli olan şeyleri anlamak için girişimcilik ve ekonomik alanlarda akıcı olmanız gerekmektedir. Ayrıca yaptıklarımızın müşterilerimizi nasıl etkilediğiniz görmeniz gerekmektedir.

  • Müşterilerinizi diğerlerinden önde tutmak ve bu yarışı kazanmalarında yaratıcı stratejiler geliştirmek için yenilikçi ve aynı zamanda başarılı bir pazarlamacı olmanız gerekmektedir.

  • Bilgisayar sistemleri ve dijital platformlar ile ilgili oldukça derin bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekmektedir çünkü her şey burada gerçekleşmektedir.

  •  

  Nadiren teknolojiyle ilgili bir işletme ile yolunuz kesişebilir ya da bir yatırım firması ile bir iş yapabilirsiniz. Aynı zamanda SEO şirketlerinin sürekli olarak karşılaştığı ilginç zorluklar da yer almaktadır: Operasyonları engellemeden müşterileri döngü içerisinde tutmak.

   

  Bu yüzden müşterilerimize ve potansiyel partnerlerimize hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sunmuyoruz.

   

  SEO Ajansı ne yapar?

  Birçok insan SEO şirketinin ne yaptığını ve işletmeleri için gerekli olup olmadığını merak etmektedir.

   

  Vereceğimiz cevap ise: EVET, kesinlikle SEO hizmetlerine ihtiyacınız var. Çünkü SEO şirketi, trafiğin istendiği yere doğru bir yönlendirme yapmaktadır. Sayfalarında SEO bulunmayan kişiler daima bu sıralamada en altta yer alacaktır.

   

  Bu konu oldukça açık olduğundan dolayı söylenecek pek fazla şey de kalmamış oluyor.

   

  Ancak şimdi sizlere SEO'nun gerçek anlamını ve şirketlerin bu SEO hizmetlerinden nasıl fayda sağladığını anlatacağız.

  Bir şirket olarak kapılarımızı birçok kişiye kapatmamızın ve sadece belirli kişilerle ortaklık yapmamızda bir neden yer alıyor. Birçok kişi SEO'yu Google aramalarında web sitelerini en üst sıralara taşıyacak mucizevi bir formül olarak görüyor. Gerçekçi olmayan beklentiler müşterilerin gerçekçi olmayan taleplere yöneltmeye neden oluyor. Bu nedenden dolayı biz de SEO sürecinin ne anlama geldiğini anlayan kişilerle çalışmaya karar verdik. SEO'nun işlevini anlamak çok zor değildir.

  Arama motorlarında bir web sitesinin ya da işletmenin görünürlüğünü arttırmaya yardımcı olan bir formüldür.

   

  Görünürlüğü etkileyen ne kadar faktör var ve SEO uyumlu bir web sitesi oluşturmak ne kadar sürüyor gibi sorular ise birçok kişi tarafından sorulmaktadır.

  Yeni başlayanlar için bir sitenin arama motoru sıralamasında yer almasını etkileyen 200'den fazla faktör ulunmaktadır. İşte arama motorlarındaki sıralamayı etkileyen en önemli faktörler:

  Güvenlik Protokolü (SSL or TLS)

   

  Uyumluluk

  Sayfa Yükleme Hızı

  Şema İşaretlemeleri

  İçerik Alaka Düzeyi

  İçerik Uzunluğu

  Backlinks

  Görüntü optimizasyonu

  Veri tutarlılığı (relevant for Local SEO and Google Maps optimization)

   

  Bu Liste Uzar gider...

  Yine de müşteriler işletmelerinin ne yönde ilerlemesi gerektiğini bilseler bile, onların buldukları her pazarlama kanalını kullanmaya çalışmasını görmek oldukça yaygın olan bir durumdur. Bunun sonucunda kaynakların kontrolsüzce kanamasına neden olurlar. Paralarının boşa gittiğini ise çok geç fark ederler. Müşteriler dijital pazarlama ve SEO alanlarında neye yatırım yapacaklarını bilmiyorlar. Tüm bunların hepsine bir hiçliğin bulanıklığı denilebilir. Ayrıca insanlar hala her ay binlerce dolar harcayarak rakiplerinin gerisinde kalmaya, gecikmeye ve topallamaya devam ediyor. Bu bağışlanamaz bir durumdur .

   

  İlk olarak bir SEO şirketi daima müşterilerinin hedeflerini anlamalıdır. Hedefler, izleyiciler ve kullanacakları reklam kanalları hakkında bilgi toplamalıdırlar. Sonraki adım ise ziyaretçilerin satın alacağı ürün ile ilgili en etkili kanalları bulmaktır. Doğru kanallar belirlendiğinde, SEO şirketiniz kampanya hedeflerinizi belirleyecektir .

  Şirketlerin bir SEO kampanyasına başlamadan önce bu işletmelerin içini dışını bilmeleri gerekmektedir ve finansal bir bakış açısına sahip olmak da oldukça önemlidir. Sorumluluk sahibi bir SEO şirketi kendi sektörlerinde yer alan ve sürekli meydana gelen değişimlerle baş etmesini bilmeyen şirketlerle çalışmalıdır. Finansal konularla uğraşmaya başlar başlamaz yaptıkları ilk şey tüm pazarlama çabalarını kesmek ya da müdahale etmektir.

   

  Örneğin yüksek bir bütçeye sahip olan müşteriler bize ulaştı ancak zayıf gelir döngüsü süreci yönetimi ve dijital pazarlamaya karşı olan gerçek dışı yaklaşımlarından dolayı onlara hayır demek zorunda kaldık. Bu şirketlerin birçoğu yer almıyor çünkü bizim gibi daha zeki rakipler tarafından yenildiler.

   

  First, Gerçek Seo Ajansı Biz tüm pazarlama ihtiyaçlarını halletmek için temiz ve ÇALIŞAN SEO kampanyaları düzenliyoruz. Ancak bunu yapmadan önce ortaklarımızın sürücü koltuğunda SEO profesyonellerinin oturmasına izin vermeleri gerekmektedir. Bunun karşılığında ise biz de bu şeyler nasıl yaptığımızı size derinlemesine göstereceğiz.

   

  Müşterilerimizin finansal açıdan problemler yaşamasına neden olmayacağız. Onlara verdiğimiz cevaplar ve çözüm yöntemleri ile bu sektörde yön verecek ve yardımcı olacağız. Diğer bir deyişle: Onlara para kazandırmak İSTİYORUZ.

   

  Sayfa İçi ve Sayfa Dışı

  Web siteniz sizin için EN DEĞERLİ varlıktır. Ancak sıralamada yer almadığı takdirde bir siteniz olduğu varsayılmaz. Bir web siteyi ziyaretçi mıknatısına dönüştürmek için optimize olmasına ve içerisinde doğru içeriklerin yer almasına ihtiyaç vardır. gerçek web sitesi deneyimi yaşatmalısınız.

   

  Sayfa içi Arama Optimizasyonu Ne Anlama Gelmektedir?

   

  Sayfa içi SEO'lar arama motoru sıralamalarında yer almanız ve sitenizin trafik getirmesi için web sayfalarının tek tek optimize edilme uygulamasıdır. Sayfa içi optimizasyon aynı zamanda web sayfanızın içeriği ve düzenini göstermektedir. İkisi de oldukça önemlidir bu yüzden optimize edilmesi gerekmektedir.

  Why is On-page SEO important?

  • Sayfa içi SEO neden önemlidir?
  • Sayfa dışı optimizasyon nedir?
  • Bir SEO şirketine ihtiyacınız var mı?
  • Neden SEO yapıyoruz?
  • Neden SEO hizmetleri
  • SEO Strateji Uzmanı nedir?
  • SEO uzmanının sorumlulukları nedir?
  • Bir SEO strateji uzmanı hangi yeteneklere sahip olmalıdır?
  • SEO dostu demek nedir?
  • Bir siteyi SEO dostu yapan nedir?
  • Web sitemde SEO'yu nasıl geliştirebilirim?
  • Sitenizin Kodlama ve Biçimlendirmesindeki gelişmeler:
  • Sitenizin içeriğindeki iyileştirmeler:
  • Veri analizi ve planlamasındaki iyileştirmeler:
  • Wordpress siteme nasıl SEO yapacağım?
  • Varsayılan kalıcı bağlantıyı değiştir
  • SEO eklentisi yükleyin
  • XML site haritası: mutlaka gerekli
  • Rel=”canonical” kullanın
  • Sitenizin yüklenme hızını iyileştirin
  • Nasıl SEO öğrenirim?
  • Web siteme nasıl SEO yaparım?
  • SEO ücretsiz midir?
  • SEO ve SMO Nedir?
  • SMO'da kullanılan popüler görevler nedir?
  • SEO mu yoksa SEM mi daha iyi?
  • SEO için hangi beceriler gerekli?
  • SEO pazarlama nedir?
  • SEO ne işe yarar/Kim SEO yapar?
  • Neden yerel SEO hizmetlerine ihtiyacım var?
  • Nasıl bir SEO şirketi kiralayabilirim?
  • En iyi SEO şirketi Nasıl Olmalıdır?
  • Nasıl iyi bir SEO şirketi seçebilirim?
  • Bir SEO şirketinden ne beklemeliyim?
  • Bir SEO şirketi ne yapmalıdır?
  • Bir SEO şirketi kiralamam gerekiyor mu?
  • Kendim SEO yapabilir miyim?
  • Bir şirketin SEO'su ucuz bir şekilde nasıl geliştirilir?

  Sayfa içi SEO neden önemlidir?

  Google ve diğer arama motorlarının tek isteği web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların iyi bir tecrübe edinmesidir. Sizin web sayfanızda yer alan içeriklerinizin faydalı bulmasını istiyorlar ve aynı zamanda tasarımın iyi olmasını ve kullanıcıların iyi bir şekilde yönlendirilmesini amaçlıyorlar. Eğer sizin web siteniz bu standartlara uyuyorsa, tebrikler kazandınız!

  Ancak, birçok web sitesi kullanıcılara kötü bir tecrübe yaşatıyor. Vaktimizin neredeyse çoğunu SEO özentilerinin müşterilerimizin web sitelerinin iç yapısında meydana getirdiği karmaşıkları temizleyerek geçiriyoruz.

  Kurallar neredeyse günlük olarak değişiyor. Ve sayfa içi SEO oldukça iyi bir iş çıkarıyor. Buna ister sanat ister bilim deyin çünkü detayları özenli bir şekilde hazırlamak gerekiyor. Eğer yapılan bu kolay şeyi idrak edemiyorlarsa, bitmişizdir. Neden mi? Çünkü biz ne yaptığımızı biliyoruz. Biz aramalarda her gün kimi öne çıkarmak istiyorsak onu koyuyoruz. Eğer bize işimizi nasıl yapacaklarını söylerlerse eşyalarını toplayıp başka ajansa gitsinler.

  Google'ın web sayfalarınızı sıralarken dikkate aldığı 15 "sayfa faktörü" aslında daha da fazladır. Ve bunların her biri bir SEO profesyoneli tarafından optimizasyon gerektirir.

  Bunlar aşağıdakileri içermektedir:

  Güvenlik Kontrolleri (SSL or TLS). Ziyaretçilerinizin bilgilerini izinsiz bir şekilde çekilmemesi için en güncel güvenlik protokollerini kullanmanız gerekmektedir. Web site adresiniz HTTPS ile başlamalıdır. Bu adres Google'a sitenizin güvenli olduğunu gösteriyor.

  Kullanıcı Deneyimi (UX). Sayfa içi optimizasyonu kullanıcının zihni ile ilgilidir. Çünkü arama motorları sizin ürününüzü ve hizmetini satın almaz, bunu insanlar yapar! Bu yüzden insanların kullanması ve keyif alması için web sitelerini kuruyor ve optimize ediyoruz.

  Ziyaretçiler bir sitede istediği şeyi anında bulduğunda, orada daha çok vakit geçirir ve o bağlantıyı yakınlarıyla paylaşır. Optimize edilmiş bir web sitesi tasarımı her şeyin anahtarıdır. Ve bunu yaptığınız takdirde Google arama motorlarında sitenizi daha üst sıralara taşıyarak sizi ödüllendirir!

  Ziyaretçi tecrübelerine gelince ise, Google, Apple ve Amazon gibi çok trafik alan sitelerden ipucu alabilirsiniz. Fark ettiyseniz bu siteleri ziyaret eden kullanıcılar istedikleri şeyi çok kolay ve kısa bir şekilde ulaşıyorlar. Ziyaretçiler bu işletmelere hem vakitlerini hem de paralarını vererek ödüllendiriyorlar. Ardından tekrarlayan ziyaretler başlıyor ve sosyal ortamda paylaşım yapılıyor. Bunların hepsi isteyeceğiniz şeyler.

  İzleme ve Analitik. Olası satışlarınızın nereden geldiğini iyi bir şekilde izlemeniz gerekmektedir. İyi bir SEO şirketi en iyi araçların kurulmuş olduğundan ve düzenli olarak rapor alınmasından emin olmak isteyecektir.

  Web Site Hızı. Araştırmalara göre ziyaretçilerin %47'si iki saniye içerisinde bir web sitenin tam olarak yüklenmesini bekliyor. Özellikle Amerika'da internet üzerinden alışveriş yapan %50'den fazla kişinin yavaş yüklenen sitelerden alışveriş yapmadığı rapor edildi. Yüklenmesi 4 saniyeden fazla alan sitelerde ise ziyaretçilerin %75'i bir daha ziyaret etmemek üzere web sitenize giriş yapmaz.

  Tüm bunların hepsi kulağa mantıklı geliyor. Çünkü kim beklemekten zevk alır? Kimse. Google ve Amazon gibi web siteleri HIZLI bir şekilde yükleniyor ve ANINDA tatmin sağlıyor. Sizin web sitelerinizi ziyaret eden kullanıcılar da aynısını sizden bekliyor. Bu adil değil, sadece gerçek!

  SEO'da sayfa içi yüklenme hızı sıralamalarda büyük bir faktördür ve en az içerikleriniz, anahtar kelimeleriniz kadar büyük önem taşımaktadır.

  Robots.txt file . İyi yazılmış bir robot.txt dosyası Google'a neyin dizine ekleneceğini ve neyin aramalarda saklı tutulacağını söylemektedir. Google'ın yanlış sayfalarınızı taramasına izin vermek size zarar getirebilir!

  Gezinme Optimizasyonu Çok fazla yinelenen içeriğe sahip olan web sitelerinde, 400 error sayfaları, eksik etiketler, aşırı yönlendirmeler kullanıcılara kötü bir tecrübe yaşatır. Google da bunu biliyor ve aramalarda bunları göstermiyor!

  XML Sitemap. Robots.txt dosyası Google'ın dizine eklememesi gereken sayfaları içermektedir. XML Site haritası ise tem tersi bir amaca hizmet etmektedir. Bu web sitenizde dizine eklenmesini istediğiniz sayfaları içermektedir.

  Meta Tags. Bazı kişiler meta etiketlerinin eski bir yöntem olduğunu düşünebilir ve bu doğru. Ancak meta tanımları ve web sayfanızda yer alan başlık etiketleri geçmiş yıllardaki kadar kritik değildir. Fakat yine de dikkat edin ve doğru bir şekilde biçimlendirin.

  Sayfa içi arama motoru optimizasyonunda önemli olan iki adet meta etiketi yer almaktadır:

  1) Meta tanımı Bu web sitenizin başlığı kadar önemlidir. Kullanıcıların Google ve diğer arama motorları üzerinde gördüğü ilk kelimelerdir. Kısa bir süre önce bir anket insanların %43'nün sadece meta açıklaması olan bir web sitesine tıkladığını kanıtladı.

  Bu bazılarınıza yeni bir haber gibi gelebilir ancak buna PAZARLAMA denmektedir. Başlığın ya dikkat çekici ya da ölü olması beklenilir, ilki olduğunda arama motorlarında yoğun bir ilgi ile tıklanırsınız, ikincisinde ise trafiğinizin ölüden farklı kalmaz.

  Gelin size daha kolay bir şekilde açıklayalım ve bunu Starbucks'ın Google'daki arama sonuçlarında ortaya çıkan meta açıklamalarından gösterelim:

  Etkili olmasını istiyorsanız meta açıklamanızı web sitenizi ziyaret etmesini istediğiniz kişilerin ilgisini çekecek şekilde oluşturmalısınız. Bu oldukça tanımlayıcı ve kısa olmalıdır aynı zamanda 160 karakteri geçmemelidir.

  2) Başlık Etiketi Adından da anlaşılacağı gibi bu sizin web sitenizin ya da belgenizin başlığıdır

  Bu kısım web tarayıcınızın üst kısmındaki sekmede görülmektedir. Başlık etiketiniz oldukça kısa, açık ve sayfada yer alan içerikle alakalı olmalıdır. Aksi takdirde, ziyaretçiler bir bağlantı görmez ve web sitenizden çıkar.

  Örneğin, Starbucks'ın web sitesinde Menü sayfasını ziyaret ettiğinizde, başlığın nasıl göründüğünü şöyle açıklayabiliriz.

  Başlık etiketin uzunluğu en fazla 60 karakterdir. Eğer bunu geçerseniz Google bu başlığı kesecek ve sayfadaki SEO çabalarınız da boşa gitmiş olacaktır.

  Mobil Uyumlu (Responsive) Web Sayfası Tasarımı. 2015 senesinde Google, mobil için uygunsuz olan web sitelerini cezalandırmaya başladı. Siz bu satırları okurken bile birçok web sitesi çökmeye devam ediyor. Web sitelerinizin mobil telefonlarda iyi görünmesi gerekiyor, aksi takdirde web siteniz arama sonuçlarından kaybolacaktır.

  Google Panda güncellemesi olduğunda, birçok işletmeci bu konuyu önemsemedi. Bedelini de ödediler. Ebay neredeyse en önemli sıralamalarının %80'nini kaybetti çünkü web siteleri mobil için uygun değildi.

  Google, web sitelerini puanlarken mobil kullanan kullanıcılarının tecrübelerini hesaba katıyor. Bunun nedenleri de çok basit. Her geçen gün mobil kullanıcılar artıyor ve bir araştırmaya göre Amerikalı yetişkinlerin %90'ı bir mobil telefona sahip. Artı olarak dünya çapında mobil kullanıcı sayısı ise bu yıl 5 milyarı geçecek!

  Bu gibi istatistikler sitenizin mobil için uyumlu olmasını gerektiren nedenler arasında yer alıyor. İyi haber: Google'ın mobil kullanıcılar için önerdiği belli bir web sitesi tasarımı vardır. Yapmanız gereken talimatlara uymak.

  Outbound Linkler. Araştırmamız ilişkili sitelerle outbound linklere sahip olan web sayfaları Google'ın web sayfanızda yer alan makaleyi tahmin etmesine yarar sağlıyor ve daha fazla trafik oluşturuyor. Web sayfanızda ilişkili sitelere outbound link verme konusunda araştırma yapın.

  Sosyal Paylaşımlar. Web sayfalarınız sosyal medya platformlarında kolay bir şekilde paylaşım yapılmasını sağlamalıdır. Çünkü içerikleriniz Facebook, Linkedln, Twitter, Pinterest, Google+ ve diğer sosyal platformlarında paylaşıldığında arama motorlarına bu makalelerin ne hakkında olduğu konusunda bilgi veriliyor. Bunun karşılığında ise sıralamanız yükseliyor.

  Gizli Arama Dizini (LSI) Anahtar Kelimeleri. Bunlar web sayfanızın Google'da alaka düzeyinin nasıl belirleneceğini gösteren eş anlamlı kelimelerdir. Örneğin: "küçük işletme yasal yardım" ile ilgili bir web sayfasında "küçük işletme yasal kontrol listesi" gibi LSI anahtar kelimeleri yer alabilir.

  Trafik Çeken İçerik . Pazarlama araştırmalarına göre tüketicilerin %75'inden fazlasının reklam izlemekten daha çok makale ve video gibi içerikleri görüntülemek istediğini söylüyor.

  Tüketiciler artık güçlerini daha çok kullanıyor. Sizin ve rakiplerinizin web sitelerini ziyaret ediyor. Bununla birlikte web sitenizde yer alan hangi içeriğin insanları geri çevirip çevirmediğini de bilmiyorsunuz!

  Bu yüzden web sitenizi ziyaret eden kişileri dinlemeniz ve onlardan bir şeyler öğrenmeniz çok önemli. Onlara istediklerini vermelisiniz. Ne tür bir makale, blog gönderisi, video ve içerik üretmek için bir tahminde bulunmanıza gerek yok. İnsanlar size sorduğu sorularla bunu söyleyecektir.

  Yüksek bir trafik çekmek için aşağıda yer alan ölçütleri karşılamanız gerekiyor:

  Bu içerik yararlı, değerli ve paylaşmaya değer mi?

  Bir çözüm sunuyor mu?

  Web siteniz için eşsiz mi, yazılı mı ya da sesli mi?

  İyi bir şekilde araştırılmış ve kapsamlı mı?

  İlgi çekecek kadar ilginç mi?

  Sosyal medya platformlarında kolayca paylaşılabilir mi?

  İşletmenize önemli olan anahtar kelimeler için optimize edilmiş mi?

  Şu kesin bir gerçek ki "içerik herşeydir."

  . Evet, içerik pazarlaması yüksek bir trafiğe sahip olan sitenin yapı taşıdır. Ancak sayfa optimizasyonu içerik pazarlamanızın yapı yaşıdır. Çünkü eğer Google sizin içeriğinizi bulamıyorsa, hiçbir şeyin önemi kalmıyor.

  Sadece trafik çeken içerikler üretmek ve yayınlamak da yeterli değildir. İçeriklerinizin Google'ın sıralamaya koyabilmesi için ilgi çekici, kolay erişilebilir olması gerekiyor.

  Tekrar ediyoruz, bunlar sayfa içi faktörlerin sadece bir kısmıdır. 15'ten daha fazlasını tanımladık.

  Eğer yönergelerimize uymazsanız ve kendi bildiğinizi okumaya devam ederseniz başarıya ulaşamazsınız.

  İşte sizin için önemli olan bir şey daha: Sayfa içi SEO'su otomatikleştirilemez. Bunun için bir yazılıma ya da amatör çalışanlara güvenemezsiniz. Bu web sayfalarını optimize etmek için profesyonel bir SEO uzmanından destek almanız gerekmektedir. Bu sayede ziyaretçileriniz web sitenizde iyi bir deneyim yaşar.

  Her şey web siteniz için oluşan doğru bir çerçeve ile başlıyor. Aynı bir evin temeli gibi. Kum üzerine bir şey inşa edebilir ve Google'ın sayfa içi SEO'larını görmezden gelebilirsiniz. Ya da bir kaya üzerine inşa edebilirsiniz: sizin için iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturacak olan bir web sitesi oluşturmamıza izin verin.

  Son bir şey: Google günlük olarak SEO kurallarını geliştirmekte ve değiştirmektedir. Bu yüzden eğer web sitenizden daha fazla müşteriye sahip olmak istiyorsanız ve bunun için de zamanınız yoksa sizi daha iyi bir gösterecek olan ve sizin için savaşacak olan bir ortağa ihtiyacınız var demektedir.

  Sayfa dışı optimizasyon nedir?

  Tamamen optimize edilmiş bir web sayfasına sahip olmak önemliyken sitenin sırasını ve trafiğini sitenin dışında etkileyen faktörler vardır.

  Yetkili bir SEO şirketi bir şirket, ürün, servis ya da web sayfası hakkında neler söylendiğine dikkat edecektir. Günümüzde insanlar çevirim içi yorumlara dikkat ediyor. Bugün neredeyse bütün iş ile ilgili işlemler Google’da bir aramayla başlıyor. Ama Google aramalardaki olumsuz yorumları o kadar göze çarpmasa bile ön planda gösteriyor gibi. Kullanıcılarına araştırdıkları işlerin dengeli bir görüntüsünü sunmayı hedefliyorlar. Böylece bin tane olumlu yoruma ve bir tane olumsuz yoruma sahip olsanız bile, o olumsuz yorumun ilk sayfada çıkmasını sağlıyorlar. Bu yaklaşım interneti hepimiz için çirkin bir yer yapmayı aktif olarak deneyen insanlar tarafından kötü bir şekilde kullanılıyor.

  Ve Google’ın bir sayfasında sen ve senin siten hakkında gözüken her şey kritiktir çünkü çok az insan ilk sayfadan sonrasına geçer. Bu yüzden senin ismin tertemiz olsa bile, senin Google’daki web sayfan hakkındaki sadece bir tane kötü yorum orantısız şekilde senin işine büyük miktarlarda zarar verebilir.

  Ve bil bakalım? Hiç yorum yapılmaması da kötü haberin işaretçisidir.

  Eğer ki senin hakkında olumlu ya da ilişkili hiçbir şey Google’ın bir sayfasında gözükmüyorsa, bu şikâyet ve kötü yorum kadar kötüdür. Ve senin dijital varlıkların olan web sayfan ve sosyal medya profillerinin senin için olması gerektiği kadar sıkı çalışmadığının göstergesidir.

  Çevirim içi varlığını arttırmanın birçok yolu vardır, ama bunların içinden bizim denenmiş ve doğru sistemimiz gerçekten çalışandır. Sayısız kere uyguladık ve ortaklarımızın işine yarayacak ipuçlarında ve gelen trafikte devasa artış sağladık.

  Web sayfalarının backlinklerini temizleme . Biz sadece onaylanmış ve alakalı web sayfaları ve domainlerden olan linklere izin veriyoruz. Belli belirsiz kaynaklardan backlink satın almak sadece zaman ve para kaybı değil, aynı zamanda felakettir, ve bütün bu karmaşayı temizlemek gerçekten zor bir iştir.

  İAT(isim adres telefon) İsim, adres ve telefon numarası gibi bilgiler sizin T.C kimlik numaranız gibidir. Eğer yanlış yazarsanız, geride kaldınız demektir. bu problem bazen farklı adres veya telefon numarası formatları kullandığınızda, bazen ise sadece farklı bir yere nokta yazmaktan olur. Ama şimdi kaç kere isim, adres ve telefon numaranızı girdiğinizi, hangi formatı kullandığınızı hatırlamıyorsanız, ya da telefon numaranızı değiştirdiyseniz veya ikinci bir adres verdiyseniz, bunun hızlı bir şekilde temizlenmesi gerekiyor.

  İtibar yönetimi. Her iş Google Haritalar profilleri gibi web sayfalarının görüşünün dışında kalan platformlardaki dijital ününü proaktif bir şekilde korumalı ve inşa etmeli. Müşterileriniz sizle iletişime geçmeye karar vermeden önce, sizin ürünlerinizi ve servislerinizi ve aynı zamanda sizin rakiplerinizinkileri de çevirim içi bir şekilde araştırıyorlar. Eğer müşterileriniz sizin hakkınızda olumsuz yorum ya da kara leke bulurlarsa, sizi asla aramayacaklar ve siz bunun nedenini asla bilmeyeceksiniz.

  İşte burada iyi koordine olmuş bir SEO şirketinin birbirine uyum sağlayan tarafları oyuna dahil olur. Çöplüklerinde harika oyunculara sahip olan birçok takım gördük ve onların aynı şekildeki muhteşem feragatlarına da şahit olduk. Neden mi? Çünkü genelde SEO bir takım oyunudur. Aynı çatı altında bütün en iyi oyunculara sahip olsanız da herkes sadece işini yapsa ve saat 5 dedi mi işi bıraksa da fark etmez. Ortada dikkatli bir şekilde hazırlanmış plan süreci olmalı, böylece takım arkadaşının neye ihtiyacı olduğunu bilirsiniz. Örneğin, eğer içerik sizin yazarlarınızın onlara ne anlam katmaya çalıştığıyla uyuşmuyorsa, en iyi grafik tasarımcılarına sahip olsanız bile hala vasat bir web site teslim edersiniz. Ve eğer ortada genel bir market stratejisi ve her bölüm için belirli hedefler yoksa, bu problem gittikçe büyür.

  Kuruluşumuzun başarısı olan iki yönlü akıl takımına inanıyoruz.

  Dijital akıl. İşte burada SEO kampanyalarını yerini alır, ama bu dijital markete uzun soluklu bir adamayla gelmeli, böylece çabalarımızın ve yatırımlarımızın ödüllerini topluca toplayalım.

  Çevirimdışı bir zihin. Kendi etrafını en iyi insanlarla çevrelemelisin, ve onlara kendilerinin en iyi oldukları hallerini oldurmalısın. Sana ve diğerlerine yük olanlardan kurtul, böylece işin kök salabilsin. Ve yeni şeyler deneyerek kendine rahat ettiğin bölgenin dışına çıkmaya izin ver.

  Bir SEO şirketine ihtiyacınız var mı?

  Evet, kesinlikle ihtiyacınız var. Sizin de işletmenizi ve kişisel anlamda gelişmeniz için bir ortağa ihtiyacınız var. Bir web sitesini optimize etmek ise başarılı olmanın ilk adımıdır. Biz ortaklarımızdan arama motorları sıralamalarından daha fazla şey düşünmelerini istiyoruz. Biz ortaklarımızın alanında lider bir konumda olmasını resmetmek istiyoruz.

  Eğer siz de bu kıvılcım varsa, bizi bulduğunuza memnun olacaksınız.

  Neden SEO yapıyoruz?

  SEO yapıyoruz çünkü internette yer alan bilgi havuzuna içeriklerimizin bağlanmasını istiyoruz. İçeriklerin etkili bir şekilde arama motoru algoritmalarında etkili ve güvenilir bir şekilde yer almasını istiyoruz. SEO yapıyoruz çünkü içeriğimizin mümkün olduğunca çok fazla kişiye ulaşmasını istiyoruz. .

  SEO'nun amaçlarını daha iyi bir şekilde anlamak için üç bakış açısından bir değerlendirme yapalım:

  İnternetle bağlantı kurmak için:

  İnternet kendi içinde birbirine bağlı birçok içerikten oluşan geniş bir ağdır. Arama motorları ise yıllar içinde bu değişimi şekillendirmede büyük bir rol oynamıştır.

  Eğer internette bir şey arıyorsanız bunu ilk olarak arama motorlarını kullanırsınız. En önemlisi eğer insanların sizin içeriklerinizle ilgilenmesini istiyorsanız, arama motorların içeriklerinizi bilmesini sağlamalısınız.

  Başka bir şekilde anlatmak gerekirse; henüz arama motorlarına kaydolmayan sitenize harika bir video ya da fotoğraf yüklediniz, ama bu içerikten hiç kimsenin haberi olmayacak ve siz de sonsuza dek bekleyeceksiniz.

  Arama Motorları Algoritmalarına bağlanmak için:

  Daha önce de belirttiğim gibi Arama Motorları günümüzde interneti kullanmamızın bir parçasıdır. Ve algoritmalar her dakika internete yüklenen birçok veriyi çözmek için kullanılan en güvenilir yoldur.

  Bir bilgisayar programı algoritma içeriğinin anlaşılması günümüzde hala çok zor. Bu yüzden geçici bir çözüm olarak insanların anlamasını sağlamak için iç çalışmalar tasarladık. Bu fikir SEO'nun arkasındaki prensiptir.

  Bu algoritmalar ile içeriğinizde yer alan anahtar karakterlerin kolay bir şekilde görünmesini sağlayabilir ve bu içerikle ilgilenen insanları sitenize çekebilirsiniz.

  İnsanlarla iletişim kurmak için:

  Şu bir gerçek ki sitenizde yayınladığınız ve yazdığınız o şiiri Google'ın veri dizinine yerleşmesi için yazmadınız. Tüm bunları aslında insanlarla iletişim kurmak için yazdınız.

  İnsanlarla iletişim kurmak SEO'nun amaçları arasında yer almaktadır.

  Neden SEO hizmetleri

  SEO hizmetleri, kuruluşunuzun objektif olarak ölçülebilir eylemler bulmasını sağlar. Genellikle yapılacak eylemler daha çok profesyonel bir grup tarafından gerçekleştirilmelidir. Bunlar arasında olası satış yapma, hedef kitlesi olan reklamlar yayınlama, ölçüm ve satış araçları sağlama, yeni müşterilere ulaşma ve hedef kitlenize yönelik içerik ve tasarımlar oluşturma gibi özellikler yer almaktadır.

  Özellikle son yıllarda popülerlikte bir artış olmasına rağmen birçok insan SEO hizmetlerini kiralama konusunda oldukça isteksiz davranmaktadır. Çünkü insanlar sadece büyük şirketlerin SEO hizmetlerine ihtiyacı olduğunu sanıyor ve bununla birlikte SEO hizmetlerinin çok maliyetli olduğunu düşünmektedirler.

  SEO'nun harika bir pazar dengeleyicisi olduğunu söylemek isteriz. Milyar dolarlık kaynağa sahip olan şirketler arasında yer almadan da alakalı içerikler yaratarak ve zekice stratejiler geliştirerek yerel aramalarda üst sıralara gelebilirsiniz. İzleyicilerinizin istediklerini bildiğiniz sürece alakalı içerikleriniz ile Google'da üst sıralarda olabilirsiniz.

  İnternet özellikle küçük işletmeler için büyük bir nimete dönüştü. Hayal edemeyecekleri müşterilere ulaştılar. Ancak şunu unutmayın eğer gerçekten fayda görmek istiyorsanız onu nasıl kullanacağınızı da bilmeniz gerekiyor.

  Birçok işletme sahibi bu yolda doğru adımı attı ve müşterilerine ulaşmak için bir web sitesi oluşturdular. Bu kanal aracılığı ile müşteriler onlara ulaştı. Bir web sitesini ziyaret etmeden önce onun öncelikle arama motorlarında bulunması gerekmektedir. Bu da nesnel ve öznel parametrelere uyması gerektiği anlamına gelmektedir. Bu parametreler arama motorları tarafından düzenlenmektedir bazıları ise insan davranış çalışmalarında yer almaktadır.

  Bir web sitesinin doğru bir şekilde kodlanması çok önemlidir. Bu sayede Google düzgün bir şekilde arama motoru dizinine ekleyebilir. Ayrıca Google robotlarının verimli bir şekilde tarayacağı şekilde düzenlenmesi de çok önemlidir. Doğru bir sayfa düzeni, zengin içerik gibi unsurlar arama motorları için önemlidir.

  Fakat şunu da unutmayın ki web sayfanız düzgün bir şekilde dizine eklenmiş olsa bile daha çok kitleye ulaşmak için yapmanız gereken birçok şey bulunmaktadır. Kullanıcıların %75'i arama sayfasının ilk sayfasından sonraki sayfaya geçiş yapmıyor. Bu yüzden web sayfanız arama motorunda ilk 10 içinde değilse, büyük bir başarı beklemeyin.

  SEO hizmetleri güzel görünümlü ve etkili bir web site yaratmanın ötesinde yer alan bir hizmettir. SEO uzmanları aynı zamanda nasıl müşterileri etkileyeceğinizi ve nasıl bir kampanya yaratmanız gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır. Böylelikle birinci sayfada yer alacak ve istediğiniz pozisyona geleceksinizdir.

  SEO Strateji Uzmanı nedir?

  Bir SEO strateji uzmanı ya da Arama Motoru Optimizasyonu uzmanı Arama Motoru Pazarlaması Kampanyaları geliştirmek ve analiz etmekle ilgilenen bir dijital pazarlama profesyonelidir.

  Bir SEO strateji uzmanı, bir web sitesinin nasıl performans gösterdiğini görmek ve bu siteye trafiğin nereden geldiğini izlemek için Google Analytics gibi araçları kullanmaktadır. Böylelikle arama sonuçlarında yer alan sıralamalarda yükselmek için planlar geliştirirler.

  SEO strateji uzmanı daima web sitenin grafik tasarımcıları, içerik üreticileri ve web gelişimcileri ile işbirliği içinde çalışmaktadır. SEO uzmanları müşterilerinin sitesine daha çok organik trafik sağlamak için bir strateji oluşturur ve yürütürler.

  SEO uzmanının sorumlulukları nedir?

  Müşterilerinin tüketicilerine yönelik çevrimiçi bir araştırma yapmak.

  İzleme yazılımını kullanarak veri toplamak ve analiz etmek. Bu verilerin arasında trafik kaynaklarını, tek sayfalık ziyaret oranı gibi bilgiler yer almaktadır.

  Tüketicilerin tercihlerini, satın alma alışkanlıklarını öğrenmek ve anlamak ve potansiyel pazarları belirlemek.

  Arama motorlarından web sitesine olan organik trafik hacmini en üst düzeye çıkarmak.

  SEO uygulamalarındaki değişiklikleri ve pratikleri güncel tutmak, arama motorlarını güncelleştirmek ve sosyal medya, internetteki pazarlama sektöründeki gelişmeleri güncel tutmak.

  Blog yazıları, vaka çalışmaları, video özetleri ve daha fazla konu hakkında pazarlama içeriklerinin başlangıcında yardımcı olun.

  Bağlantı kurma kampanyaları geliştirmek ve uygulamak.

  işletmenizin genel çevrimiçi varlığını tanımlayın (sosyal medya platformlarından, içerik stratejilerinden).

  Sosyal ağlar aracılığı ile içerik stratejisi planlamak, yönetmek, yürütmek ve izlemek.

  Arama motorlarındaki sonuçları ve web site performansını izlemek ve değerlendirmek.

  Web analiz gösterge tablolarını ve raporlarını kullanarak web sitesinin raporlarını izlemek ve değerlendirmek, bu bilgileri ise daha etkili bir SEO stratejisi için değiştirmek veya geliştirmek.

  Bir SEO strateji uzmanı hem sayfa içi hem de sayfa dışı tekniklerini kullanarak müşterilerinin hedeflerine ulaşmasında yardımcı olur

  Etkili bir strateji geliştirmek için anahtar kelime araştırması yapmaları gerekmektedir, hedef kitlelere ulaşmak için var olan içerikleri optimize eder ve potansiyel fırsatları keşfeder.

  Bir SEO strateji uzmanı bir web sitesi ile ilgili kod optimizasyonundan tutun da web tasarımına kadar birçok alanda bilgi sahibi olmalıdır. Böylelikle diğer uzmanlarla işbirliği yapması daha kolay bir hale gelir

  Bir SEO strateji uzmanı hangi yeteneklere sahip olmalıdır?

  Yaratıcı ve stratejik düşünme becerisi.

  Problemleri hızlı bir şekilde çözebilme ya da tanımlama becerisi.

  Müşterileri, diğer SEO uzmanları ve proje yöneticileri ile daha iyi bir iletişim kurabilmek için dilini iyi kullanması gerekmektedir.

  Detaylarda kendisini kaybetmeme ve çoklu görev edinebilme.

  Zamanı verimli kullanabilme.

  Analitik ve örgütsel bir beyin.

  Arama Motoru Optimizasyonu bir proje değildir. Müşterinin web sitesine trafik sağlamak için sürekli olan bir çabadır. SEO strateji uzmanı ile çalışmak bu yüzden sıralamalarda üst sıralarda yer almanız için çok önemlidir.

  Bilgili bir SEO strateji uzmanı bir karar almadan ya da bir pazarlama planı gerçekleştirmeden önce hesap kontrolü yapmalıdır. Planlarını gerçekleştirdiğinde ise zayıf ve üstün olduğu yönleri belirlemelidir.

  SEO dostu demek nedir?

  Eğer bir web sitesi SEO dostu ise tasarımı, metinleri, resimleri arama motorlarında dizine eklenebilir. Bununla birlikte bu web sitesinin ne ile ilgili olduğu da belirlenecektir. Kısacası bir SEO uzmanı sitenizi alacak ve çok güzel bir iş çıkaracaktır.

  Sitenizin SEO dostu olması ise sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlar. Günlük 2 milyar ve 5 milyardan fazla arama ile siteniz daha da yükselir.

  Bir siteyi SEO dostu yapan nedir?

  Web sitenizin başlıkları eşsiz olmalı ve bunu başlık etiketleri kullanarak Google'a söylemelisiniz. Başlıklar hem kısa hem de açıklayıcı olmalıdır. Her sayfanın ne ile ilgili olduğunu doğru bir şekilde tanımlamak için etiketleri kullanmalısınız ve bu meta etiketler en alakalı anahtar kelimelerden olmalıdır. Bu sayede arama motorları sitenizin ne hakkında olduğunu tam olarak bilir. Etkili ya da açıklayıcı bir meta açıklaması kullanın. Meta bilgisi Google'daki arama sonuçlarında sitenizin görünmesidir. Alakalı anahtar kelimelerden oluşmalı ve aynı zamanda kısa ve açıklayıcı olmalıdır. Her sayfanın eşsiz bir açıklaması olmalı ki insanlar tıklasın.

  Anlaşılması kolay URL'ler kullanın. Bu sayfalarınızın arama motorlarına doğru bir şekilde kategorize edilmesini sağlar ve içeriklerinizi düzeni tutar. Sayfanızı en iyi tanımlayan kelimeleri kullanmalısınız.

  Siteniz kolayca taranabilmeli. Bu aynı zamanda ziyaretçilerinizin aradığı şeyleri de kolayca bulmasına yardımcı olur. Bunu başarmak için sezgisel bir hiyerarşi oluşturun. Arama motorlarının ve kullanıcıların da sitenizi bulabilmesi için XML site haritası oluşturun.

  Sitenizde alakalı ve ilgi çekici içerikler yayınlayın. Bu arama motorlarının gözünde büyük bir yol kat etmenizi sağlayacaktır. Kullanıcılar iyi içerikleri paylaşmayı severler bu da aynı zamanda sitenize büyük bir trafik çekecektir. SEO ile ilgili bilmeniz ilk kural kullanıcıları daima ilk sıraya koymanız olacaktır. Onlar sizin hizmetlerinizi ya da ürünlerinizi paylaşacak ya da önerecek olan kişilerdir. Google bile kullanıcılarını mutlu etmek için çalışmaktadır bu yüzden sizin de ana hedefiniz bu olmalıdır.

  Uygun bağlantı metni kullanın. Bağlantı metni, diğer sayfalara bağlanmak için kullandığınız metindir. Bu kullanıcılara ve arama motoruna bağlantısını verdiğiniz sayfanın ne ile ilgili olduğunu açıklamaktadır.

  Sitenizin resimlerini optimize edin. "Alt" metin özelliğini kullanarak resim hakkında bilgi verebilirsiniz. Bunu yaparak görüntülenemeyen resimler hakkında bilgi vermiş olursunuz. Resimlerin dosya adı da içeriklerini açıklamalıdır.

  Kullanıcılar ve tarayıcılar için başlık etiketleri kullanarak içeriğinizi düzenleyin. Bunlar içeriklere görsel bir yapı kazandırmak için kullanılır ve öylelikle kullanıcılara en önemli bilginin ne olduğunu gösterir. h1 ve h6 arasında altı başlık etiketi yer almaktadır, bu aynı zamanda herhangi bir metnin önem derecesini göstermektedir. Bu etiketleri çok fazla kullanmaktan veya sadece metni biçimlendirmek için kullanmaktan kaçının. Başlık etiketi içerisindeki metin hem okuyucu hem de arama motorları için anlamlı olmalıdır.

   

  Bir siteyi SEO dostu yapmak kullanıcılara mümkün olduğu sürece en iyi içeriği sağlamakla bağlantılıdır. İyi bir kullanıcı tecrübesi sitenizi arama motorlarındaki sıralamalarda da iyi bir şekilde etkilemektedir.

  Web sitemde SEO'yu nasıl geliştirebilirim?

  Arama motoru algoritmalarının çok fazla dikkat ettiği üç bölgeye gruplandırılmış kritik görevlerle ilgilenmeye başlayarak web sitenizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. Ancak birçok insan bunu ihmal etmektedir. Bu üç bölüm ise sitenizdeki kodlamalar ve biçimlendirmeler, web sitenizdeki içerik iyileştirmeleri ve veri analizindeki gelişmeler ve planlama kısımlarından oluşuyor.

  Sitenizin Kodlama ve Biçimlendirmesindeki gelişmeler:

  Bu düzeltilmesi gereken en önemli alanlardan birisidir ancak bu alanları düzeltmek için olayların teknik yanını bilmek gerekmektedir. Birçok kişi ortalamanın altında kodlama ve biçimlendiren web sitelerine sahip bu yüzden de arama motoru algoritmalarına karşı oynuyor.

  Bu bölümde sayfalarınızın doğru bir şekilde uyumlu olup olmadığından, algoritmaların içeriklerinizi anlayıp anlayamadığından ve sitenizin sağlıklı ve güncel olup olmadığından emin olursunuz.

  Kontrol listesi:

   

  Sayfa başlıklarını ve meta veri açıklamalarını optimize etme

  SEO dostu URL kullanmak

  404 sayfasını özelleştirmek

  Mobil dostu bir siteye sahip olmak

  XML ve kullanıcı site haritası yaratmak

  Bozuk linkleri düzeltmek

   

  Sitenizin bakımını yapmak için bu görevlerle ilgili derin araştırmalar bulabilirsiniz. Bazıları diğerlerinden daha teknik bilgiler içermektedir ancak algoritmalarının yönleri söz konusu olduğunda her birinin ayrı bir önemi vardır.

  Diğer bir yandan bunu bir SEO uzmanına bırakabilir ve keyfinize bakabilirsiniz.

  Sitenizin içeriğindeki iyileştirmeler:

  İçerik çok önemlidir.

  Ne kadar çok optimizasyon yaptığınız önemli değildir. Çünkü günün sonunda insanlar sizin sitenize içeriğiniz için geliyorlar ve onların beklentilerine göre hareket etmeniz gerekmektedir.

  Kaliteli bir içerik web sitenizin SERP'teki önemini arttırmanın en etkili yoludur. Ve birisinin sizin sitenizi gördükten sonra yeniden ziyaret etmek istemesi sizin içeriklerinize bağlıdır.

  Kontrol listesi:

   

  İçeriğinizi okuyucular için daha ilgi çekici yapmak için doğru başlık ve biçimlendirmeleri kullanın.

  Resim başlıklarını ve meta verisini optimize edin.

  Diğer sitelerden backlink alın.

  Web sitenizdeki diğer içeriklere yönlendirecek backlinkler kullanın.

  Görüntülenmelerinizi değerlendirecek içerikler yükleyin.

  Daima ve düzenli olarak güncelleme yapın.

   

  Web sitenizin içeriği hakkında çalışmalar yapmaya başladığınızda ziyaretçileriniz tarafından olumlu geri dönüşler alacaksınızdır.

  Veri analizi ve planlamasındaki iyileştirmeler:

  Son olarak bir de metrik ve veri analizi üzerine tartışalım.

  Birçok kişi web sitelerini geliştirmeye karar verdiğinde site ziyaretleri içerik yorumları, sosyal medya etkileşimleri gibi derin, dürüst metrikleri görmezden geliyorlar. En kötüsü ise hem olumlu hem de olumsuz olarak bu değişimlerin siteleri için yarattığı etkiyi bilememeleridir.

  Sitenizin metriklerini takip etmek ve bunlarda değişiklikler uygulamak web sitenizin popülerliğini tutarlı bir şekilde arttırmanın en güvenilir yollarından birisidir.

  Kontrol listesi:

   

  Sayfa yükleme hızının sürelerini takip edilmesi ve iyileştirilmesi

  Google araçlarını ve analitiklerini kullanmak

  İlgili metrikleri yakından izlemek: Sitenizin en çok ziyaret edilen günü, en fazla görüntülenen başlıkları gibi birçok şeyi takip edin ve buna göre bir sonraki yazılarınızın ne olacağına karar verin.

   

  Bu düzeltmeleri gerçekleştirdikten sonra sitenizdeki gelişmeleri fark etmeye başlayacaksınız.

  Unutmayın ki SEO sitenizin gösterimini ve önemini bir gece içerisinde değil, belli bir süreç içerisinde artırmaktadır.

  Bu gelişmelerin faydasını görmek için bekleyin ve sitenizde bozuk olan her şeyi iyileştirin, yeni gösterimler alacak etkili içerikler ve kampanyalar oluşturun, böylece organik olarak sitenizin popülerliği artacaktır.

  Wordpress siteme nasıl SEO yapacağım?

  Bir SEO uzmanının en çok duyduğu sorulardan birisi Wordpress sitelerinde SEO'nun nasıl uygulanacağıdır. Eğer Arama Motoru Optimizasyonu kullanarak Wordpress sitenizin ziyaretçisinde bir artış olmasını istiyorsanız size 5 uygulanabilir ipucu vereceğiz.

  Sitenizi optimize etmeden önce sitenizin görünürlük ayarlarınızı bir arama motorunun dizinine ekleyebileceği şekilde yapılandırın. Ardından Ayarlar>Okuma>Arama Motoru Görünürlüğüne gidip kutucukta yer alan işareti kaldırın ve değişiklikleri kaydedin.

  Web sitemizin gerçekten tarandığına emin olduktan sonra arama sonuçlarında sizi üst sıralara çıkartacak SEO stratejilerini uygulamaya başlayabilirsiniz.

  Varsayılan kalıcı bağlantıyı değiştir

  Wordpress'in kalıcı bağlantısı ?p=[id] şeklinde görülmektedir. Bu kod arama motorlarına siteniz ve sayfanız hakkında bir şey söylemez. Bunu geliştirmek için iki yöntem mevcuttur.

  İlki varsayılan bağlantısını sayfa ya da gönderinin adıyla değiştirmektedir. İkincisi ise linke uygun anahtar kelimeler kullanmaktır.

  Bunu nasıl yapabilirsiniz?

  Ayarlar> Kalıcı Bağlantılara giderek bunu değiştirebilirsiniz. "Gönderi Adı" en çok tercih edilen seçenekler arasında yer alıyor.

  Eğer bunun yerine anahtar kelime kullanmak istiyorsanız, gönderinizi ya da sayfanızı yayınlamadan önce manuel olarak düzenlemelisiniz.

  SEO eklentisi yükleyin

  Wordpress sitenizi optimize edecek farklı uygun eklentiler bulunmaktadır. En popüler olanlar ise All-in-One SEO Pack ve Yoast eklentileridir. Bu iki eklenti SEO hakkında bir bilginiz olmasa bile sitenizi optimize etmede size oldukça yardımcı olur. Yayınlayacağınız her gönderiyi optimize etmek için ikisini de kullanabilirsiniz ancak Yoast'ın içerik analizi yapma, SEO puanlama ve odak anahtar kelimeleri gibi birçok özelliğe sahiptir. Buna ek olarak Yoast sizi bir sonraki noktaya getirecek olan bir XML haritası yaratacaktır.

  XML site haritası: mutlaka gerekli

  Kısa bir şekilde bahsetmek gerekirse XML site haritası Google'a siteniz ve web sayfaları hakkında bilmesi gereken tüm her şeyi anlatmaktadır. XML haritası sitenizin tüm içeriklerini listeler ve Google'da daha kolay bir şekilde dizine eklenmesini sağlar. Eğer sitenizin harita görünümünü kontrol etmek istiyorsanız, sitenizin adresini /sitemap_index.xml adresinden önce yazmak.

  Rel=”canonical” kullanın

  İstediğiniz SEO eklentisini yükler yüklemez bu etiketi aktif hale getirmelisiniz. Bu etiketi web sitenizdeki tüm sayfalarda kullanmak arama motorlarına orijinal içeriğin hangi web sitesine ait olduğunu karar vermede yardımcı olur ve yinelenen içerik problemlerini ortadan kaldırır.

  Sitenizin yüklenme hızını iyileştirin

  Sayfanızın yüklenme hızı Google gibi arama motorlarının sıralama yaparken en çok dikkat ettiği faktörler arasında yer almaktadır. Bu önbellek eklentisi kullanarak da yapılabilir. Yüklenme hızının neden bu kadar önemli olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Google, Web'de gezinen kullanıcılarına en iyi deneyimi yaşatmak ister bu yüzden bu çok önemli bir faktördür. Siz de dahil olmak üzere birçok kişi bir sitenin yüklenmesini birkaç saniyeden fazla beklemek istemez. Google da bunu biliyor.

  Nasıl SEO öğrenirim?

  Arama Motoru Optimizasyonları ve teknik konularla ilgili birçok video dersler, rehberler, makaleler, podcastlar ve kitaplar internet üzerinde mevcut . SEO birçok konuyu kapsayan geniş bir alandır. Teknoloji, pazarlama, psikoloji ve etkili iletişime kadar birçok konu hakkında bilgi edinmeniz gerekecektir.

  SEO öğrenmenin en iyi yolu ise ne ve neyi başarmak istediğinizi fark etmeniz olacaktır.

  SEO'yu neden öğrenmek istediğinizi bilin. Bunu bir meslek olarak mı yapacaksınız? Ya da ekibinizle daha iyi bir iletişim kurabilmek için mi öğreneceksiniz? Ya da daha pratik/sonuç odaklı hedefleriniz mi var?

  Unutmayın cevaba bağlı olarak bazı yollar diğerlerinden çok daha iyi olabilir. Hadi bazıları üzerinde biraz analiz yapalım ve sizler için hangisinin daha iyi olacağını anlamaya çalışalım.

  SEO'yu meslek olarak öğrenmek: Kitaplar sizin için daha güvenilir kaynaklar olacaktır. Kapsamlı bir bilgi mevcuttur ve SEO ile ilgili derinlemesine makaleler okumak sektörü hem iç hem de dış olarak daha iyi anlamanızı sağlayacak.

  Mevcut bilgi seviyenize bağlı olarak giriş seviyesi metinler sizin için daha iyidir. Bruce Clay tarafından yazılan Search Engine Optimization All-in-One for Dummies ve Eric Ange tarafından yazılan The Art of SEO: Mastering Search Engine Optimization metinler sizin için faydalı olabilir.

  >

  Etkili bir iletişim için SEO öğrenmek: Bir dijital ajans kiralamanın zorlu yanlarından birisi başka birisinin sizin içeriklerinizi yönetmesine izin vermenizdir.

  Ancak SEO hakkında temel terimleri öğrenerek bu stratejilerin hangi amaçla yapıldığını anlayabilir ve bu iletişimin daha üretken olmasını sağlayabilirsiniz.

  Bir günlük tutarak bilmediğiniz kelimeleri ve strateji isimlerini not alın. Daha sonra ise basit bir Google araması yaparak bu terimler hakkında bilgi edinin. Sadece bu basit görevi yaparak neler olup bittiğine dair bir fikriniz oluşacaktır. Böylelikle bu süreç daha etkili olacaktır.

  SEO uygulamalarını öğrenmek: Son olarak, birçok insan çevrimiçi içeriklerini geliştirmek için SEO temellerini öğrenmek istiyor.

  Bu yaklaşımlar daha çok 'Kendin yap' temellidir ve internet üzerinde fazlaca bilgi edinebilirsiniz.

  Bu kaynaklar çok karmaşık süreçleri içermediği için gelişmiş teknikleri barındırmaz. Gelişmiş teknikleri ise kendiniz halletmeniz zordur. Fakat temel SEO stratejileri bile web siteniz için büyük bir fayda sağlayabilir.

  Web siteme nasıl SEO yaparım?

  Arama Motoru Optimizasyonu farklı düzeyde derinlik ve karışıklık içermektedir. Eğer teknoloji konusunda iyi değilseniz hala sitenize eklediğiniz içerikleri optimize etmek gibi sitenizin görünürlüğünü artırmaya yönelik yapabileceğiniz birçok şey mevcuttur. Eğer şu an profesyonel bir ajans ile çalışamıyorsanız bile, kendi uygulayacağınız iyileştirmeler ve stratejiler içeriklerinizi daha kaliteli bir yere götürecektir. Sonrasında SEO uzmanları ile çalışmaya başladığınızda ise işiniz çok daha kolaylaşacak ve amacınıza daha rahat ulaşacaksınız.

  Temel ve gelişmiş SEO arasındaki farkları belirlemek içeriklerin SEO'sunu ayarlama konusunda büyük önem taşımaktadır. Eğer teknolojide bir alt bilginiz yoksa birçok kişi tek bir optimizasyonu saplantı derecesine getirerek büyük bir hata yapar. Vakitlerinin çoğunu karmaşıklık merdiveninde takılı kalarak harcarlar.

  "Temel Odaklı" bir yaklaşımı ön plana çıkarıyoruz. En gerekli SEO uygulamalarına önem vererek içeriğinizin önemini mümkün olduğu kadar kısa bir sürede artırın.

  Web sitenizin SEO'sunu tek başınıza nasıl geliştireceğiniz konusu ile ilgili internet üzerinde birçok farklı kaynak mevcuttur. Ancak biz size daha erişilebilir ve kullanışlı bir liste sunuyoruz:

  İlk Analiz ve Değerlendirme: Ne tür bir içeriğiniz ya da ürününüz olursa olsun SEO'yu etkili bir şekilde yapabilmek için ne sunduğunuzu ve kime sunduğunuzu anlamanız gerekmektedir. Bu bilgi optimizasyon için her stratejiyi böylelikle açığa çıkarmış oluyor.

  Anahtar Kelime Araştırması: Sahip olduğunuz ve kim için olduğunu anladıktan sonra, bunu internette bulunma şekline göre çevirmelisiniz. Bunun için de anahtar kelimeler vardır.

  Bu konu ile ilgili birçok bilgi mevcuttur fakat bunu uygulamak için ise sunduğunuz şeyin içeriği ile ilgili oluşturacağınız doğru kelimeleri bulmak ve uygulamaktır. Bu kelimeleri içeriğinizde kulladıktan sonra Google'da birçok kişinin ilgisini daha kolay bir şekilde çekebileceksiniz.

   

  İçerik: Şaşırtıcı gelmeyen bir şekilde tüketicilerin hangi kelimeler ile arama yaptıklarını anladığınızda, artık onların arama şekillerine göre bir içerik oluşturmanız gerekiyor.

  Bunun birçok biçimi vardır: Videolar, blog gönderileri, sosyal medya gönderileri, eKitaplar vb. Sizin markanız için en uygun olan biçimi seçin ve internet üzerinde insanlarla ulaşabilecek içerikler üretin

   

  Sayfa içi Optimizasyon: Bu biraz daha teknik bilgi içermektedir. Ancak birkaç rehber ve gayret ile birçok kişi bunu kendisi de halledebilir.

  Sayfa içi optimizasyon, farklı dijital terimleri anlatmak için kullanılır. Hedef ise bu içeriklerin izleyicilere daha kolay ve çekici gelmesidir.

  Sayfa yüklenme süreleri, doğru başlık, bağlantı durumu, multimedya çeşitliliği, düzen, biçim, okunabilirlik gibi birçok şey içeriklerinizin SEO'sunu geliştirmeniz için önem vermeniz gereken şeyler arasında yer alıyor.

  Tabii bunlar sadece buzdağının görünen kısmıdır. Ancak bu anlattıklarımıza da önem verdiğinizde de doğru yolda olacaksınızdır.

  SEO ücretsiz midir?

  Eğer kendiniz ilgilenirseniz, SEO ücretsiz olabilir. SEO hakkında bahsederken, arama motorları sonuçlarında daha geçerli çevrimiçi içerik özelliklerine yönelik bir çok stratejiyi tartışıyoruz. Bu yaklaşımlardan bazıları parasal yatırım gerektirirken ( tıklama başı ödeme ve kampanya kurulması gibi) diğer bir çok SEO uygulamaları eğer nasıl yapıldığını öğrenirseniz ücretsiz uygulanabiliyor.

  Dikkat edilmesi gereken: Kendi kendinize ilgilendiğiniz herhangi bir SEO uygulamasının en azından bir zaman yatırımı gerektirir. Bu da teknik bilginize bağlı olarak oldukça büyük bir sonuç verebilir.

  Neyse ki bu uğraşta ve kendi SEO’nuzla ilgilenirken – en azından başlangıçta- internette mevcut olan, yardımcı olabilecek dökümanlar size avantaj sağlayacaktır. İlk olarak, bir üst seviyeye çıkarabilmek için bir ajansla çalışmaya başlayana kadar, daha en başından içeriğinizi geliştirmede yararını göreceksiniz. Sonra, konu hakkında bilgi birikimine başlayacaksınız bu da gelecekte stratejik seçimler yaptığınızda ve bir ajans SEO işinize tavsiyede bulunduğunda sizin için kullanışlı hale gelecek.

  Stratejilerin ne olduğuna gelince, öncelik listenizde en tepede olması gerektiğine inandığımız birkaç tane ücretsiz SEO uygulamaları:

  Pazar Araştırması/Analizi: Bir SEO stratejisinin temel yapı taşı hedef kitlesini derinlemesine bilmek ve anlamaktır. Mantıken daha karışık işlere girişmeden önce tüm dikkatinizi vermeniz gereken ilk şeyler bunlar olmalıdır. Temelde, bu tarz analizler yapmak göz korkutucu olabilir ama ürünün hakkında derin bilgiye sahip olan biri olarak, ihtiyaç duyduğu bilgiyi saptayacak kadar donatılmış olacaksın.

  İçeriklerin üzerine bir hedef kitle profili yarat ( ve güncel tut): Ürününle ilişkili yaş, cinsiyet, coğrafik konum, ihtiyaçlar gibi özellikler belirle. Ardından bu profilin sen ilerledikçe diğer SEO stratejilerini bilgilendirmesini ve geliştirmesine izin ver.

  Anahtar Kelime Araştırması : Kime içerik üreteceğini bulduktan sonra, en önemli SEO stratejilerinden biri olan Anahtar Kelime Araştırması’na geçebilirsin. Anahtar Kelime Araştırması, insanların sunduğun ürün cinsini ararken hangi kelimeleri kullandıklarını saptamaktan ibarettir. Bu amaçla Google Anahtar kelime planlayıcısı gibi ücretsiz araçlar kullanabilir ve en uyumlu anahtar kelimeleri kullanarak hedef kitle profilini çevrimiçi içeriğinize götürebilirsiniz.

  İçerik Oluşturmak: Kendinize çekmeye çalıştığınız kitleye dair net bir fikriniz olduğunda ve o kitlenin sunduğunuz içerik için kullandıkları en popüler anahtar kelimeleri öğrendikten sonra, artık bu bilgileri kullanarak kaliteli içerik üretme zamanı geldi. İçerik farklı şekillerde ortaya çıkabilir ve uğraştığın işin cinsine de bağlı olacaktır.

  Amazon’da satış yapan biri, ürünleri için geribildirimlerle bir bloğa başlayabilir ve açtığı blog da amazon linklerini vererek, geri dönüp satın alınmalarını sağlayabilir. Bu stratejileri kullanmak size hiçbir gider oluşturmaz ve muhakkak sizin çevrimiçi varlığınıza pozitif etkide bulunurlar.

  SEO ve SMO Nedir?

  SEO arama motoru optimizasyonuna atıfta bulunur ve internetteki online içeriklerin önemini ve sergilenmesi geliştirecek / ilerletecek farklı dijital pazarlama stratejilerinden bahseder. SMO “Sosyal Medya Optimizasyonuna atıfta bulunur. Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformlarını kullanarak daha iyi bir imaj ve durum elde etmekte kullanılan stratejilerle ilişkilidir.

  Çevrimiçi pazarlamanın amacı insanların sizin ürünlerinizi rakiplerinizin ürünlerinden önce bulmalarını ve markanızla etkileşimde bulunmalarını sağlamaktır. Müşteriyle iletişim kurma hakkındadır ve bu konuda son 10 yılda sosyal medyanın sahip olduğundan daha güçlü olan birkaç platform bulunmaktadır.

  Yaklaşık olarak Amerika nüfusunun %70’i bir çeşit Sosyal Medya varlığı mevcuttur. Bu durum platformların pazarlama için doğrudan kullanımı konusunu masaya koyar.

  Doğası gereği sosyal medya platformları her işletmenin başarması gerektiği yakalanması zor ve değerli şeylerin ideal ekolojisidir: marka farkındalıkları, marka tahminleri, olumlu müşteri ilişkileri ve itibar yönetimi gibi.

  Bu amaçla SMO, ilkelerin ve ana amaçların şekillendirme sanatıdır. Birçok iyi kullanış şekilleriyle sosyal medya platformlarını bir çeşit pazarlama aracı olarak sunar ki bu da size herhangi bir dijital pazarlama kampanyasında çok büyük değer kazandırır.

  SMO'da kullanılan popüler görevler nedir?

  Sosyal Medya Platformu Değerlendirmesi: Her ne kadar büyük sosyal medya platformlarında pazarlama avantajları olsa da tüm platformlar aynı etkiyi göstermez.

  Farklı sosyal medya ekosistemleri farklı içerik türlerinin daha çok ilgi görmesine yol açabilir. Zayıf ve güçlü yönlerini belirleyerek tanıtmak istediğiniz içerik türü ile ilgili değerlendirme yapmanız SMO stratejinizi oluşturabilir.

  Sosyal Medya İçerik Yönetimi & Üretimi; : Günün sonunda sosyal medya platformları içeriklerin dağıtım ağlarıdır. Her birinin farklı bir etkisi vardır ancak günün sonunda hepsi içerik dağıtmaktadır

  Uyguladığınız SMP planının büyüklüğüne göre özel bir kişi ya da ekiple çalışmanız sizin için iyi olabilir Bu kişi sadece sizin kampanyanızın hedeflerini bilmekle sınırlı kalmamalı aynı zamanda seçilen sosyal medya platformunu derinden anlamlı, nitelikli üretim yapmalı ve hedef kitleye yönelik içerikler üretmelidir.

   

  Metrik analizi & Uygulaması: Bu platformları pazarlama aracı olarak kullanmanın en büyük avantajlarından birisi kullanabileceğiniz çok sayıda metrik ve verilerdir.

  Facebook gibi platformlar bazı konularda diğer platformlardan daha iyi performans göstermektedir ancak günün sonunda hepsinin göz önünde bulundurulması gereken metrikleri, trendleri ve kullanıcı modelleri bulunur. Daha etkili olabilmek için ise stratejilerinizi geliştirmeniz gerekmektedir.

  Arabağlantı ve çapraz tozlaşma: : SMO bir vakum içinde oluşmamalıdır. Bunun yerine sosyal medya pazarlama çabalarınız ve diğer dijital pazarlama (SEO ve SEM) türleri arasında olumlu geri bildirimler oluşturmalısınız SEO and SEM Tüm döngüler birbirlerini besleyerek güçlendirir.

  SMO kurulumunun nihai amacı içeriklerinizin farklı kişilere ulaşmasını sağlamaktır. Sizi Facebook'ta bulan kişiler direk olarak çevrimiçi mağazanıza yönlendirilirler. Sizin Google'da reklamlarınızı gören kişiler ise Twitter gibi araçlardan sizi takip ederler ve marka bilinirliğiniz ise kısa bir süre içerisinde artar.

  SEO mu yoksa SEM mi daha iyi?

  Objektif olarak bakıldığında hiçbir uygulama bir diğerinden daha iyi değildir Hem Arama Motoru Optimizasyonu hem de Arama Motoru Pazarlaması "İçeriğinizin gösterimini arttırma" hedefi üzerinde çalışmaktadır. Bununla birlikte başka yaklaşımlar ve stratejilerden faydalanarak farklı yollar da deneyebilirler.

  Hedeflerinize göre hangi kampanyanın daha iyi olduğu değişmektedir bu aynı zamanda elinizde bulunan kaynaklara göre de değişebilir.

  Özel durumunuza bağlı olarak ikisinden biri sizin ihtiyaçlarınızı daha iyi şekilde karşılayabilir. Bu uygulamalarının nerede ve nasıl daha iyi sonuçlar verebileceğine göz atalım:

  Unutmayın ki her iki uygulama da içeriklerinizin gösterimlerini artırmayı amaçlamaktadır. Fakat SEO'nun içeriklerinizin organik olarak zamanla önemini artırmaya yönelik olmasını hatırlatmak istedik. SEM ise daha hızlı ancak maddi dijital pazarlama taktikleri içermektedir.

  İşte en yaygın olan SEO uygulamaları:

  Anahtar kelime araştırması ve uygulaması

  Optimize edilmiş içerik üretimi

  Sayfa içi optimizasyon (tasarım, yüklenme süresi, gezinme, okunabilirlik vb.) )

  HTML ve Kodlama geliştirmeleri ( Doğru URL biçimlendirme, tarayıcı etiketleme vb .)

  En yaygın SEM uygulamaları:

  PPC (Tık başına ödeme) Reklam Kampanyaları.

  PPC listeleri

  Sosyal Medyada Verilen Ücretli Reklamlar

  Metrik yönetimi ve optimizasyonu

  Her iki yaklaşımın da avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Ve her biri uygulandığı alan içerisinde harikalar yaratabilir. Bütünsel bir dijital pazarlama tekniği ile kampanyanın farklı noktaları her iki yaklaşım tarafından da kullanılacaktır. Ancak ikisi arasındaki ayrım kaynakların optimal kullanımları ile belli olur.

  SEO'nun getirdiği en büyük avantajlardan birisi ulaşılabilir ve kalıcı olmasıdır. Bütçenize uygun kaliteli bir şirket bularak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Fakat bütçeniz yeterli değilse bile kendiniz içeriklerinizde birçok SEO görevini yerine getirebilir ve büyük bir fayda sağlayabilirsiniz.

  Diğer bir yandan, SEM ücretli reklam sistemleri etrafında dönmektedir bu yüzden ücretli reklamların maliyeti sizin için de bir engel oluşturabilir.

  İkisini ayıran bir diğer farlılık ise erişilebilirliktir.

  Bazı temel SEO uygulamalarını gerçekleştirebilmek ve için biraz bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. SEO tekniklerini kendiniz deneyerek kendi çabalarınıza zarar verme şansınız oldukça düşüktür.

  Eğer doğru bir şekilde uygulamak istiyorsanız SEM oldukça kısıtlayıcıdır. PPC reklamlarının etkili olmasını istiyorsanız az da olsa pazarlama ve metin yazarlığı alanlarında bilginiz olması gerekiyor. Böylelikle sosyal medya pazarlama platformlarını ve arama motorlarını anlayabilirsiniz.

  Aralarındaki bir diğer fark ise SEO zaman içinde faydasını göstermeye devam ederken, SEM uygulamasından ise sadece PPC reklamlarına ödeme yaparak faydasını görmeye devam edersiniz.

  Günün sonunda sizin ne istediğinize bağlı olarak seçeceğiniz güzergah değişmektedir. Eğer hangisini seçeceğinizden emin değilseniz seçtiğiniz dijital pazarlama şirketinin önerisini göz önünde bulundurabilirsiniz.

  SEO için hangi beceriler gerekli?

  Etkili bir arama motoru optimizasyonu reklam, pazarlama, teknoloji, yazılımı ve yaratıcı içerik üretimi gibi birçok alanda beceri istemektedir.

  Bu endüstride oldukça yaygın bir konudur. Birçok müşteri bunu merak eder ve bir iş anlaşması yaptığında bu konuları daha iyi anlamak için birçok soru sorar. Bazı kişiler ise b sektörde yer almak için birçok soru sormaktadır.

  Her şekilde bir SEO projesinde her alan önemli bir rolde yer almaktadır. Aynı zamanda birçok tamamlayıcı beceri ve bilgi kaynakları da yer almaktadır.

  Daha iyi anlamak için SEO için gerekli olan becerileri kategorilere ayıralım ve oynadıkları rolleri daha yakından inceleyelim:

  Pazarlama ve reklam : Arama motorları için içerik optimize etmek bir reklam girişimidir. İçeriğinizle ilgili hedefiniz ne olursa olsun eğer SEO yapıyorsanız amacınız daha fazla insan çekmek ve arama motorları aracılığı ile trafiğinizi daha fazla artırmaktadır

  Bu yüzden herhangi bir SEO işi belirli bir hedef ile yürütülmelidir. Takip edeceğiniz stratejiler ve üreteceğiniz içerikler daima hedefleriniz ile bağlantılı olmalıdır. Ayrıca tüketiciler ile etkili bir şekilde iletişimde olmak da çok önemlidir. Bunlar olmadan SEO gerçekleşemez.

  Teknoloji & Yazılım : Teknoloji olmadan SEO yapamazsınız. Tüm endüstri, internetin oluşma şekline ve bugün bilgi paylaşımını hangi yollarla yapmamıza göre şekillendi.

  Bu anlamda arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamak – rama motoru algoritmaları, anahtar kelime araştırması ve dijital eğilimler bir SEO çabasının temel taşıdır – Günümüzde her SEO uzmanının başarılı bir programcı ya da tasarımcı olması gerekmiyor, sadece bu alanlarda biraz bilgi birikimine sahip olmanız ve çok yönlü olmanız bir SEO projesindeki yetkinliğinizi artıracaktır.

  Yaratıcı İçerik Üretimi: Pazarlamayı ve teknolojiyi anlamak yeterli değildir. Her SEO projesi, içeriklerin oldukça önemli olduğunu vurgular. İnsanların dikkatini çekmek istediğiniz yönde içerikler üretin ve bu içeriklerin oldukça etkili bir mesajı olsun. Rakiplerinizle yarışacak içerikleriniz olmalı.

  Bu yüzden bir SEO uzmanının içerik yönetimi ve üretimi konusunda uzmanlıkları olmalı.

  Ne kadar çok tamamlayıcı becerilere sahip olursanız, SEO projeniz o kadar genişler. İşte sizler için seçtiğimiz en değerli özellikler:

   

  Eleştirel düşünme.

  Etkili iletişim.

  Programlama/Web Gelişimi.

  Problem çözme.

  Yönetim.

  Araştırma ve soruşturma.

  Karar verme.

  Esneklik.

  SEO pazarlama nedir?

  SEO pazarlama bir web sitesinin görünürlüğünü, trafiğini, dönüşümlerini, marka bilinirliğini ya da müşterinin hangi alanda başarı elde etmesini istiyorsa o alandaki unsurları analiz etmesidir.

  Müşterileriz bir web sitesi oluşturduğunda akıllarında tamamen farklı şeyler olabilir. Çevrimiçi bir mağaza sitenin trafiğini arttırmak için yeterli değildir. Eğer satış gerçekleşmezse onlar için ziyaretçilerin önemi yoktur. Fakat sosyal farkındalık yaratmak isteyen bir kuruluş bir satış amacı gütmeden ziyaretçilerin bir aktiviste dönüşmesi isteyecek ve insanların bunu paylaşmasını isteyecektir.

  İyi bir çevrimiçi mağaza daima ölçülebilir verilere ve iyileştirilmesi gereken somut yönler üzerine odaklanmak isteyecektir. Strateji oluşturulduğunda ise kaynaklarınızın nereye gittiğini ve sonuçların ne zaman ortaya çıkacağını bilmeniz gerekmektedir

  Bu yüzden belirsiz terimler kullanarak sizin için yapabileceklerini anlatan kişilerle iş yapmaktan kaçınmalısınız. Belirsizlik, onların daima suçu başka yere atacaklarını göstermektedir.

  Uzman bir SEO pazarlamacıları daima sizi etkileyen alakalı verileri ve belirli eylemleri gösterecektir.

  Fakat SEO pazarlaması burada da bitmiyor. Birçok SEO şirketi, pazarlama stratejilerinin tasarladığı plana bağlı kalır. Pazarlama uzmanları ise tasarım, içerik, gelişme ve SEO bölümlerinden sorumludur

  SEO pazarlama, satış yapmaktan daha fazlası demektir. Hem sanat hem de bilim demektir. Biz kuruluşunuzun hedeflerine ulaşmak için objektif bir veri kullanır ve strateji tasarlarız. Daha sonra ise eş zamanlı olarak bu sonuçları ölçeriz.

  Müşterilerinin rakiplerini, yeni trendleri, tasarımları, içerik üretimini, en güncel uygulamalar ve sosyal etkinliklerini çalıştıktan sonra bir şirketin ne yapacağı konusuna karar verirler. Yeni bir web sitenin nasıl görünmesi gerektiğine ya da nasıl bir içeriğe sahip olması gerektiğine, hangi başlıklardan kaçınması gerektiğine karar veren kişiler onlar olmalıdır. Ayrıca özel etkinlikler düzenlemeli, sponsor fırsatları keşfetmeli, çekiliş kampanyaları oluşturmalı ve basın bültenleri göndermelidirler.

  Elbette her hareketin markayı olumlu olarak etkilemesi göz önünde tutularak tüm riskler ve fırsatlar iyi bir şekilde ölçülmeli ve düşünmeli. Müşteri ile sürekli olarak iletişimde olmak çok önemlidir. Tüm hareketler, sonuçlar ve veriler kapsamlı raporlar içerisinde toplanmalı ve dönemsel olarak sunulmalıdır. Bu şekilde müşterilerinize harcamaların hangi alanlara yapıldığını da bildirirsiniz ve aranızda bir güven oluşturursunuz.

  SEO ne işe yarar/Kim SEO yapar?

  Arama Motoru Optimizasyonu, teknoloji, pazarlama, sosyal mühendislik gibi becerileri bir alanda toplar. Yapılması zor bir şeydir. Ne zaman çevrimiçi içeriğiniz için SEO çözümlerine ihtiyacınız varsa bir SEO/Dijital Pazarlama şirketi kiralamak sizin için en iyisi olacaktır. Bir freelancer/danışman kiralamak ya da sizin öğrenmeniz de diğer seçenekler arasında yer alıyor.

  Bir ajans ile birlikte çalışarak istediğiniz sonuçları elde etme şansınız önemli bir ölçüde artmaktadır.

  Bir ajansla çalışmaya başladığınızda çok zor dersler öğrenir ve güç anlar yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte kısa bir süre içerisinde içeriklerinizle ilgili birçok gelişmelerden faydalanabilirsiniz.

  SEO & Dijital Pazarlama ajansları da bölümlere ayrılmıştır. Her biri sizin ihtiyacınız olan ayrı bir strateji üzerinde farklı görevlere odaklanmıştır. Bütün şeylerle tek bir kişinin ilgilenmemesi ise bu süreci daha kolay hale getirir.

  Bu yolda yürümeye karar veren çoğu insan bunun daha uygun olduğunu düşünmektedir. Bu her ne kadar uygun görünse de hazırlıksız ve niteliksiz bir freelancer ile çalışmak size çok pahalıya da patlayabilir.

  Freelancerlar daha küçük projeler için idealdir. Aynı zamanda sizin yürüttüğünüz projelerin tamamlanmasında da büyük rol oynayabilirler. Upwork sitesi en popüler freelance siteleri arasında yer almaktadır. Bu sitede bir SEO bölümü yer alıyor ve bu alanda çalışan insanlarla kolay bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.

  Burada aynı zamanda dezavantajlar da yer almaktadır. Özellikle bütçe açısından sıkıntılı iseniz çalışacağınız kişinin bu alandaki gerçek uzmanlığını ölçememeniz bunlardan birisidir.

  Son olarak, aslında en temel SEO teknikleri ve stratejiler temel teknoloji bilgisine sahip olan biri tarafından kolay bir şekilde öğrenilebilir. Ana sorun aslında karmaşık olan becerileri öğrenmektir. Bu kısım çok zaman ve çaba gerektirir ve bir süreç içerisinde gelişir.

  Bir ajansla ya da freelancer ile çalışsanız da ya da SEO ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılamaya karar verseniz de bu alandaki tüm dolandırıcılardan haberdar olmanız gerekmektedir. SEO alanında aradığınız cevapları bulabilen birçok değerli bilgi ve kaynak mevcuttur. SEO kaynağınızı seçerken meraklı bir zihne sahip olmak büyük önem taşımaktadır.

  Neden yerel SEO hizmetlerine ihtiyacım var?

  Yerel SEO, çevrimiçi pazarlama stratejilerinin ve araçlarının kullanımıdır. Birçok büyük şirketin adı arama motorlarında aratılırken prestijlerinden faydalanır. Ancak insanlar ürün ve hizmet gibi şeyleri aradığında, arama motorları onlara belirli soruların yanıtlarını ve Google haritalar üzerinden yakın işletmeleri gösterir. Bu da yerel SEO hizmetlerinin gücünü gösteriyor. Küçük işletmeler için oldukça faydalıdır.

  İnsanların büyük markaları sevdiği konusunda hemfikir olabiliriz. Bununla birlikte, insanların %72'si ne zaman bir şeyler satın almak istese bunu ilk başta web üzerinde aratıyor ve güvenilir bir bilgi edindikten sonra ise Google onların konumuna ve kullanışlılığına göre en alakalı sonuçları sunuyor. %30'dan fazla tüketici bunu her hafta en az bir kez yapmaktadır.

  Ancak kullanıcıların istediği tek şey bilgi değildir. İnternetin ortaya çıkmasından itibaren bilgi talebinde artış oldu ancak bu ayı zamanda yeni başlayan işletmelerin yüksek nitelikli, alakalı ve içerikler oluşturmasına olanak sağladı. Bununla birlikte, günümüzde tüketicinin ilgisi ürün hakkında bilgi edinmekten ürünü olabildiğince çabuk satın almaya doğru kaydı.

  Bundan dolayı son dört yıldır çevrimiçi satışlarda büyük artma gözlemlenmiştir. 4 tüketiciden 3'ü bir ürün satın almak için ilk adım olarak Google'ı kullandığını söyledi. Bu da birçok kişinin bir işletmenin Google Haritalarda görünmesinden oldukça memnun olduğunu gösteriyor. Tüketiciler işletmelerinin konumunu, çalışma saatlerini, ürünlerini, sunduğu hizmetleri ve diğer insanların onlar hakkında neler düşündüğünü görmek isterler. Tüketicilerin %80'i kötü yorum yazılan ürünleri satın almak istemez.

  Yerel SEO hizmetleri, insanların yerel arama yaptıklarında işletmelerin çevrimiçi görünürlüğünü arttırmaya yönelik stratejiler yapmaya odaklanmıştır. Google haritalar gibi birçok platform son zamanlarda oldukça popüler olmuştur.

  Örneğin "Yakınımda" anahtar kelimesini içeren aramalar son zamanlarda artmıştır. Yalnızca bir yıl içerisinde bu anahtar kelime ile arama yapanlarda %200 oranında artış görünmüştür. Aynı zamanda sesli arama yapanlarda buna bağlı olarak artmıştır. Sağlam bir yerel SEO stratejisi, alakalı yerel listeleme, herkese tutarlı bir bilgi sağlama, ilgi çekici ve ulaşılabilir içeriklerin oluşmasını temel alarak oluşturulur. Aynı zamanda müşterilerin görüşlerin alma konusuna da önem vermelidir.

  Bunu doğru bir şekilde yapan şirketler, arama motorlarındaki sıralamalarda üst sıralarda kendilerini görür ve kısa bir süre içerisinde birinci sayfada yer alırlar. Ayrıca Google Ads gibi şirketlere para yedirmek zorunda da kalmaz

  Yerel SEO hizmetleri küçük ve orta ölçekli işletmelerin internette daha kolay bir şekilde bulunmasını sağlar. Tabii en iyi tarafı ise sonuçların organik olmasıdır.

  Nasıl bir SEO şirketi kiralayabilirim?

  Sitenizin trafiğini artırmak için bir SEO şirketi kiralamak başarı getireceği gibi başarısızlık da getirebilir. Sizinle aynı şehirde çalışan ya da uzaktan çalışan bir SEO şirketi kiralayabilirsiniz. İnternet üzerinden de bulabileceğiniz başarılı SEO hizmetleri mevcuttur. Ancak hepsinin yaklaşımı farklı olabilir. Birçoğu sizden küresel bir ücret talep etmektedir ancak daha sonra yaptıkları işlerin birçoğunu dışardan temin eder. Bu tarz çalışmaların sonucu oldukça zayıftır ve başarısız bir sonuç elde ettiklerinde size bu durumun çok nadir yaşandığını söyleyerek kendilerini kurtarırlar.

  Diğer şirketler ise SEO ve dijital pazarlama alanlarında daha seçici bir yaklaşım edinmişlerdir. Hem yatırımcı hem de hizmet sağlayıcı olarak hareket ederek müşterilerinin büyümesini artırmak için sıkı bir mücadele yapıyorlar. Bu şirketler zirve için savaşırlar ve çalışmayı seçtikleri kişilerde titiz davranırlar.

  Birlikte çalışabileceğiniz şirketleri listeledikten sonra bu konu ile ilgili bir araştırma yapın ve bu şirketlerle iletişim kurun. Onlara sundukları hizmet, ne tür SEO yaptıkları ve maliyetleri hakkında sorular sorun. Alanında uzman bir SEO şirketi sorduğunuz bu soruları çekinmeden cevaplayacaktır.

  En iyi SEO şirketi Nasıl Olmalıdır?

  Web sitenizin organik trafiğini arttıran, arama motoru sonuçlarında web sitenizin sıralamasını yükselten, nitelikli trafiklerin oluşmasını sağlayacak, markanızın farkındalığını, güvenilirliğini ve gösterimini arttıracak olan bir SEO şirketi en iyi şirkettir. Bu saydıklarımız özellikler sürekli olarak bir çaba ve çalışma gerektirmektedir. Bu bir süreçtir ve size bir günde arama motorlarında üst sıralarda yer alacağınızı söyleyen SEO şirketlerine dikkat edin. Etik olmayan uygulamalar kullanarak sitenizin yasaklanmasına neden olabilirler.

  Nasıl iyi bir SEO şirketi seçebilirim?

  Seçeceğiniz iyi bir SEO şirketi işletmenizin büyümesini sağlayabilir. Bu yüzden doğru şirketi seçmek oldukça önemlidir. Hizmet sunan birçok SEO şirketi bulunduğu gibi bu sektörde birçok dolandırıcı da yer almaktadır. Bir SEO şirketi seçerken sormanız gereken şeyleri sizler için derledik:

  Arama motorlarında yer alan sıralamanızı nasıl geliştirecekler?

  Diğer müşterilerinin başarı öykülerini paylaşabilirler mi?

  Google'ın en iyi SEO uygulamalarını takip ediyorlar mı?

  Ne tür SEO yapıyorlar? Teknik mi, sayfa dışı mı sayfa içi mi, yerel SEO mu yoksa hepsi mi?

  SEO stratejileri ve diğer pazarlama çabaları birbiri ile uyumlu mu?

  Bu anahtar kelimeler alanında iyi olan SEO şirketleri tarafından cevaplanabilecek sorulardır. Bu yüzden bir şirkete hemen 'evet' demeden önce bu soruları sormayı göz önünde bulundurun.

  Bir SEO şirketinden ne beklemeliyim?

  Bir SEO şirketinin web siteniz için yapması gereken beş şey vardır:

  Sizin işletmeniz, hedefleriniz, kitleniz hakkında her şeyi öğrenmelidir.

  Bir strateji planlamadan ve bir hareket yapmadan önce web sitenizi denetlemeliler.

  Birlikte belirlediğiniz SEO hedefleri ile ilgili bir strateji belirlemeliler.

  İçeriklerinizde yer alan boşlukların nerede olduğunu ve rakiplerinizden üstün olan yanlarınızı belirlemeliler.

  Sayfa içi SEO'nuzu geliştirmeliler.

  Yerel SEO ve Google Haritalar optimizasyonu gibi daha az kullanılan ancak daha etkili strateji yöntemlerinden faydalanmalılar.

  Bir SEO şirketi ne yapmalıdır?

  Çoğu işletme sahibi bir SEO şirketi kiraladığında neler olacağını bilmemektedir. Arama motoru optimizasyonu bir web sitesinin arama motorlarındaki arama sonuçları sayfasında üst sıralarda yer almasını ve görünürlüğü arttırarak yüksek trafik oluşturmasını sağlayan bir stratejidir. Ancak bir SEO şirketi bunu başarmak için ne yapar?

  Meşru bir SEO şirketi sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlamak için birçok veriyle oynar ve web sitenizin arama sonuçlarında iyi bir sırada yer alması için 200'den farklı faktörle geliştirmeye çalışır. Bir web sitesini geliştiren SEO şirketi aşağıdaki konularla ilgilenmektedir:

  Sayfa yüklenme hızı

  Mobil uyumluluk (responsiveness)

  Siteniz güvenli mi?

  Doğru bir şema işaretlemesi var mı?

  İçerikler yüksek kaliteli, alakalı ve ilgi çekici mi?

  Doğru anahtar kelimeleri hedefliyor mu?

  Kaliteli backlinkler yer alıyor mu?

  Yukarıdakilerin hepsi nasıl geliştirilir?

  Uzun lafın kısası, bir SEO şirketi sayfa dışı optimizasyon kodlarınızın nasıl temizleneceğinden tutun da birçok şeye kadar web sitenizi tüm açılardan değerlendirir.

  Bir SEO şirketi kiralamam gerekiyor mu?

  Bir SEO şirketi kiralayıp kiralamamanız sizin bütçenize, uygun zamanınıza, bilginize ve işletme hedefleriniz gibi birçok faktöre bağlıdır.

  Eğer vaktinizi işletmenizin faaliyet alanlarına odaklamak istiyorsanız

  Eğer SEO hakkında çok az ya da hiçbir şey bilmiyorsanız

  Eğer arama motoru optimizasyonları hakkında bir şeyler öğrenmeye vaktiniz yoksa

  Ancak sitenizin görünürlüğünü arttırmak ve arama motoru sonuç sayfalarında yüksek sıralarda yer almak istiyorsanız; o zaman bir SEO şirketi kiralamanız gerekmektedir.

  Kendim SEO yapabilir miyim?

  Web sitenizin görünürlüğünü siz kendiniz de geliştirebilirsiniz. SEO çok katmanlı ve çok yönlü bir süreçten meydana gelir bu yüzden bu uygulamadan yararlanmak için bir SEO uzmanına ihtiyacınız vardır.

  Backlink (geri bağlantı), site otoritesi, cezalar, anahtar kelime araştırmaları ve optimizasyonları, kod optimizasyonu, URL yapısı, Search Console kullanımı ve veri toplama yazılımı, teknik SEO gibi konuları öğrenmeniz gerekmektedir. Eğer vaktinizi ayarlayıp disiplinli çalışırsanız bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Eğer bilgi edinmek için yeterli zamanınız yoksa bu işi SEO uzmanlarına bırakmanız daha iyi olacaktır. Yanlış bir adım atmak sitenizin görünürlüğünü ve sıralamasını büyük ölçüde etkileyecektir ve bunun sonunda yine bir SEO uzmanına ihtiyaç duyacaksınızdır.

  Bir şirketin SEO'su ucuz bir şekilde nasıl geliştirilir?

  Yüksek kaliteli, alakalı ve ilgi çeken içerikler yayınlamak

  Sayfa içi SEO'yu geliştirmek

  Dahil bağlantılar ile sitenizdeki diğer sayfalara yönlendirme

  Sitenizin mobil uyumlu (responsive) olması

  Sitenizin sayfalarının yüklenme süresini geliştirmek

  Profilinizi Google Maps gibi uygulamalardan inceleyin ve verilerinizde tutarlılık olduğundan emin olun

  Şimdi Yükselme Sırası Sende
  Hemen Bilgilerini İlet ve Hak Ettiğin Yerde Ol?

  Sertifikalı Uzman Kadromuzla Hizmetinizdeyiz.

  Hemen Teklif Al

  Skype

  caglarsahin07

  Instagram

  seoseo

  WhatsApp

  +90 532 060 2573